kapat ikonu

Türkiye'de 17 ilden milyar dolarlık ihracat

Türkiye'de geçen sene gerçekleşen toplam 168,1 milyar dolarlık rekor ihracatın yüzde 43'ünü İstanbullu firmalar yaparken, milyar dolarlık ihracat yapan il sayısı 17'ye yükseldi.

Türkiye'den geçen sene toplam 168,1 milyar dolarlık rekor ihracatın yüzde 43'lük kısmı İstanbullu firmalar tarafından gerçekleşirken, 1 milyar doların üzerinde ihracat yapan il sayısı 17'ye çıktı.
 
İHRACAT ARTTI, İTHALAT GERİLEDİ
 
Ticaret Bakanlığı ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlenen bilgilere göre; Türkiye'nin 2018 senesi fiili ihracatı yüzde 7,1’lik artışla 168,1 milyar dolara ulaşırken, bu rakamın Cumhuriyet tarihinin ihracat rekoru olduğu vurgulandı. İthalat da yüzde 4,6’lık düşüşle 223,1 milyar dolara kadar geriledi.
 
KAHRAMANMARAŞ’IN EKLENMESİYLE MİLYAR DOLARLIK İHRACAT YAPAN İL SAYISI 17 OLDU
 
İhracat rakamlarına şehirler seviyesinde bakıldığında, ihracatın yüzde 43'ünü İstanbullu firmalar gerçekleştirirken, milyar dolarlık ihracat yapan il sayısı önceki sene 16 olduğu, buna Kahramanmaraş'ın da eklenmesiyle birlikte geçen sene rakamın 17'ye yükseldiği bildirildi.
 
LİSTENİN BİRİNCİ SIRASINDA İSTANBUL VAR
 
Listede yaklaşık 72,1 milyar dolarla ilk sırada İstanbul bulunurken, mega kenti 14,1 milyar dolarla Kocaeli, 13,3 milyar dolarla Bursa, 9,8 milyar dolarla İzmir, 7,7 milyar dolarla Ankara, 7 milyar dolarla Gaziantep, 5,6 milyar dolarla Sakarya, 4,4 milyar dolarla Manisa ve 3,4 milyar dolarla Denizli izledi.
 
10 BİN DOLARLIK FARKLA TEKİRDAĞ LİSTEDE YER ALAMADI
 
Öte yandan, geçen yıl Hatay'dan yaklaşık 2,9 milyar dolar, Adana'dan 2 milyar dolar, Kayseri'den 1,9 milyar dolar, Konya ve Mersin'den yaklaşık 1,8'er milyar dolar, Antalya'dan 1,3 milyar dolar, Eskişehir ve Kahramanmaraş'tan ise 1'er milyar dolarlık dış satım yapıldı. Bunların arasından 10 bin dolarlık fark yüzünden Tekirdağ milyar dolarlık iller listesinde yer alamadı.
 
İSTANBUL 18 SEKTÖRDE LİDER
 
Sektörler bazında değerlendirildiğinde de yaklaşık 13 milyar dolarlık hazır giyim ve konfeksiyon, 8,5 milyar dolarlık çelik ve 8,4 milyar dolarlık otomotiv sektörü dâhil, toplam 18 sektörde İstanbul bu alanda lider oldu. Yaklaşık 634 milyon dolarlık fındık ve mamulleri ihracatında ise Trabzon ilk sıradaki yerini hiçbir ile kaptırmadı. Halı ihracatında ise 1,6 milyar dolarla ilk sırada yine Gaziantep bulunurken, savunma ve havacılık sektöründe yaklaşık 1 milyar dolarlık ihracata imza atan Ankara da zirvedeki yerini korumasını bildi.
 
Bunun yanında, 44 milyon dolarlık süs bitkisi ihraç eden Antalya, 461 milyon dolarlık yaş meyve sebze dış satımıyla Mersin birinciliği alırken, İzmir 651 milyon dolarlık tütün, 163 milyon dolarlık zeytin ve zeytinyağı ihracatıyla birinci sırada bulunuyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol