kapat ikonu

Türkiye, Yemenli yatırımcıların yeni gözdesi oldu

Yemenli iş insanları, ülkelerindeki iç karışıklıktan gördükleri zararın ardından güçlü ekonomi ve uygun ortamı sebebiyle yatırım yapmak için yönlerini Türkiye’ye çevirdi.

  • Sektörel
  • 21 Kasım 2018 15:05
  • Son Güncelleme: 21 Kasım 2018 15:34
Yemen'den bir grup iş insanının, Türkiye'de yatırım yapmaya hazırlandığı öğrenildi. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Körfez Ülkeleri Temsilciğinin programına katılmak için Konya'ya gelen 50'ye yakın Yemenli iş insanının, şehirdeki yatırım olanaklarını incelediği aktarıldı. Yemen’deki karışıklıktan zarar gören yatırımcıların, Konya başta olmak üzere çeşitli illerdeki yatırım fırsatlarını değerlendirmeye aldığı vurgulandı.
 
YEMENLİ YATIRIMCIDAN 26 MİLYON TÜRK LİRASI DEĞERİNDE YATIRIM
 
Yemenli iş insanı Süleyman el-Amdi, İstanbul ve Bursa'da inşaat sektöründe faaliyet gösterdiğini belirterek, yabancıların Türkiye'de ayrımcılığa maruz kalmadan yatırım yapabildiklerini anlattı. İstanbul'da devam eden 26 milyon Türk lirası değerinde bir projesi olduğunu dile getiren Amdi, Bu yatırımın bitmek üzere olduğuna değinerek, 4 ay sonra yeni bir projeye başlayacağından bahsetti.
 
150 MİLYONLUK YATIRIM HEDEFİ
 
Amdi, bu projede hem ev hem de ofis olarak kullanılacak yerlerin inşasının planlandığını ifade ederek, bugüne kadar 35 milyon Türk lirası değerinde yatırım yaptıklarını ve bazı yatırımcılarla da görüşmelerin devam ettiğini ileri sürdü. Görüşmelerin olumlu geçip anlaşmanın sağlanması hâlinde 65 milyon Türk lirası değerinde bir projeye başlayacaklarını söyleyen Amdi, 2019’un sonuna kadar Türkiye'ye 150 milyon Türk lirası değerinde yatırım yapma hedeflerinin olduğunu duyurdu.
 
TÜRKİYE’DE YATIRIM YAPMAK SON DERECE GÜVENLİ
 
Amdi, bu hedefe doğru hızla ilerlediklerini kaydederek, yatırım yapma konusunda Türkiye’de herhangi bir ayrımcılık olmadığını bildirdi. Bunun son derece güvenli bir durum olduğuna işaret eden Amdi, bu güven ortamını gören yatırımcının da buraya geldiğini savundu.
 
YABANCI YATIRIMCILARA ‘’TÜRKİYE’’ ÇAĞRISI
 
Türkiye'de yatırım ortamının kendisini cezbettiğini açıklayan Amdi, Türkiye’de fırsatların bol olduğuna, yatırım ortamının rahat ve güvenli olduğuna dikkati çekerek, tüm dünyadaki yabancı yatırımcılara ‘’Türkiye’de yatırım yapın, buradaki imkânları kovalayın’’ sözleriyle çağrıda bulundu.
 
TÜRKİYE’DE TEŞVİKLER YATIRIMCILAR İÇİN CAZİP
 
Orta Doğu ve Afrika'da eğitim, sağlık, gıda, inşaat ve otomotiv alanlarında faaliyet gösterdiklerini belirten Yemen merkezli Bazara Holding'in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmed Bazara, Türkiye'de yatırım imkânlarını incelediklerini ve teşviklerin gerçekten yatırımcılar için cazip olduğunu gördüklerini ifade etti.
 
İHRACATI ARTIRMA ANLAMINDA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
 
Bazara, Türkiye'de 3 sektörle ilgilendiklerini vurgulayarak, yenilenebilir enerji, gıda ve inşaat alanında görüşmelerin devam ettiğini açıkladı. Gıda alanında Türkiye ile bir süredir ithalat ve ihracatlarının olduğunu hatırlatan Bazara, ihracatı artırma anlamında çalışmaların sürdüğünü kaydetti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol