kapat ikonu

Türkiye yabancı sermaye için tekrardan cazibe merkezi

Türkiye'ye 12 milyar dolara yakın doğudan yatırım girişinin olduğunu belirten ASKON Başkanı Aydın, Türkiye'nin yeniden cazibe merkezi olmaya başladığını öne sürdü.

  • Gündem
  • 14 Şubat 2019 15:37
  • Son Güncelleme: 14 Şubat 2019 15:47
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın, Türkiye'ye 12 milyar dolara yakın doğrudan yabancı sermaye girişinin gerçekleştiğini anımsatarak, ülkenin yeniden yabancı sermaye için cazibe merkezi olmaya başladığını söyledi.
 
Geçen sene küresel görünüm anlamında dünya ekonomisi daralma dönemi içerisine girdi
 
Geçen sene, küresel görünüm anlamında dünya ekonomisinin daralma dönemi içerisine girdiğini hatırlatan Aydın, ticaret savaşları, jeopolitik gerginlikler ve tedirginliklerin ülkelerin içe kapanmasına sebep olduğunu dile getirerek, söz konusu gerginliklerin ülke ekonomilerinin büyüme perspektiflerini tekrardan güncellemelerine neden olduğunu bildirdi. Aydın, bu doğrultuda Dünya Bankası ve IMF tarzında uluslararası kuruluşların da dünya ekonomisiyle alakalı beklentilerini sürekli yenilemek zorunda kaldığını vurgulayarak, 2019’da küresel çaplı küçülmenin devam etmesinin beklendiğini açıkladı.
 
Türkiye’nin Avrupa’ya ihracatını artırmaya devam etmesi gerek
 
Avro Bölgesi’nin önümüzdeki dönemde küçülecek olmasının Türkiye'nin dış ticaret yapısının çeşitlendirilmesinin ne denli önemli olduğunu da ortaya koyduğunu savunan Aydın, Türkiye’nin Avrupa'ya ihracatını artırmaya devam etmesi gerektiğine işaret ederek, fakat Afrika, Asya, Uzak Doğu ve Latin Amerika bölgelerinde hızlı bir biçimde ticaretini genişletmeyi başarması gerektiğini aktardı.
 
2018'de Türkiye’ye 12 milyar dolara yakın doğrudan yabancı sermaye girişi oldu
 
Türkiye’ye 2018 yılı içindeki sıkıntılara karşın, 12 milyar dolara yakın doğrudan yabancı sermaye girişinin olduğunu yineleyen Aydın, burada bahsedilenin sıcak para olmadığını doğrudan yatırımlar olduğunu kaydederek, yani Türkiye gelen başta sanayi yatırımları olmak üzere iş dünyasına yapılan doğrudan yatırımlar olduğunu söyledi.
 
İzmir en fazla ihracat yapan dördüncü il oldu
 
Aydın, Bunun Türkiye’nin yeniden yabancı sermaye için cazibe merkezi olmaya başladığını ifade ettiğini vurgulayarak, kendilerinin 2019’u enflasyonla mücadele yılı ilan ettiklerini anımsattı. Enflasyonla ilgili mücadelede yalnızca hükûmetin değil sivil toplum kuruluşlarının ve iş dünyasında gayret göstermesi gerektiğini açıklayan Aydın, Yeni Ekonomik Programı’nda da hedeflendiği gibi 2019 yılında enflasyonun yüzde 15 seviyelerine kadar inmesinin beklendigini anımsatarak, İzmir rakamları ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Aydın, İzmir’in en fazla ticaret ihracat yapan dördüncü il olduğuna dikkati çekerek, geçen sene yaklaşık 1 milyar 120 milyon dolar dış ticaret fazlası verdiğini söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol