kapat ikonu

Türkiye ve Azerbaycan bölgenin refahından daha fazla pay almalı

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Türkiye ve Azerbaycan’ın bölgenin refahından daha fazla pay alması gerektiğini savundu.

  • Gündem
  • 11 Aralık 2018 13:34
  • Son Güncelleme: 11 Aralık 2018 13:55
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye'nin Avrupa ve Orta Doğu, Azerbaycan'ın ise Rusya ve Orta Asya pazarlarına daha iyi erişimi olduğunu hatırlatarak, güçlerin birleşmesi ile birlikte ciddi bir potansiyelin oluşacağını anlattı. 21 trilyon dolarlık pazara mal satılmasının söz konusu olacağını kaydeden Pakdemirli, Türkiye ve Azerbaycan’ın bölgenin refahından daha pay alması gerektiğini dile getirdi.
 
TÜRKİYE TARIMDA İYİ BİR NOKTADA
 
Azerbaycanlı mevkidaşı İnam Kerimov'la Bakü'de düzenlenen Türkiye-Azerbaycan Tarım İş Forumu'na katılan Bakan Pakdemirli, Türkiye'nin tarım sektöründe elde ettiği başarılardan bahsederek, bugün Türkiye’nin 3 milyonun üzerinde tarımsal işletmesi, 5 milyon tarımda istihdamı, 38 milyon hektar tarım arazisi, 52,2 milyar dolar tarımsal hasılası ve 17 milyar dolar tarımsal ihracatı ile Avrupa'nın itici gücü olduğunu ileri sürdü. Pakdemirli, Türkiye’nin Avrupa'da tarımsal hasılada birinci, dünyada yedinci sırada olduğuna işaret ederek, Türkiye’nin tarımda iyi bir noktada ve kaynaklarını iyi değerlendiren bir ülke olduğunu, bu başarıyı Azerbaycan'la paylaşmak istediklerini ifade etti.
 
TARIMSAL TİCARETTE ALIM-SATIMLARDA İKİ ÜLKE BİRBİRİNE SORMALI
 
Pakdemirli, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ticari ilişkilerin yeni bir döneme girmesi gerektiğini aktararak, ikili ticaret hacminin 1,7 milyar dolar olduğunu, iki ülke Cumhurbaşkanlarının koyduğu hedefin ise 15 milyar dolar olduğunu anımsattı. Bu hedefin çok gerisinde olunduğunu, tarımsal ticaretin de 130 milyon dolar olduğu bilgisini paylaşan Pakdemirli, genel ticaretin içerisinde tarımın aldığı payın yüzde 8 olduğunu vurguladı. Pakdemirli, Azerbaycan'ın tarımsal ithalatının 1,3 milyar dolar, Türkiye'nin tarımsal ithalatının ise 12 milyar dolar olduğunu belirterek, tarımsal ticarette ne alıp satılacaksa, bunun öncelikle iki ülke arasında gerçekleşmesi gerektiğini söyledi.
 
İKİ ÜLKE ARASINDA YAPILACAK ÇOK İŞ VAR
 
Pakdemirli, Azerbaycan ile Türkiye tarım bakanlıkları olarak iş adamlarının arkasında olduklarını bildirerek, Türkiye'nin Avrupa ve Orta Doğu, Azerbaycan'ın Rusya ve Orta Asya pazarlarına erişimi dikkate alındığında, birlikteliği bölgenin ötesine taşıma potansiyelinin oldukça yüksek olduğunu öne sürdü. Azerbaycan ile Türkiye'nin bulunduğu bölgenin etrafında 21 trilyon dolarlık gayrisafi hasıla olduğunun altını çizen Bakan Pakdemirli, Azerbaycan’ın Rusya'yı, Türkiye’nin de diğer pazarları çok iyi tanıdığını yineleyerek, iki ülke arasında birlikte yapılacak çok iş olduğunu açıkladı.
 
Pakdemirli, Türkiye ile Azerbaycan'ın farklı pazarlara yakınlık ve potansiyelleri olduğuna dikkati çekerek, iki ülkenin güçlerini birleştirmesi durumunda ciddi potansiyelin oluşacağını duyurdu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol