kapat ikonu

Türkiye varlıkları 2019'da yatırımcıların ilgisini çekecek

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, cazip fiyatlamaları ile Türkiye varlıklarının 2019'da yatırımcıların ilgisini çekebilecek önemli bir potansiyele sahip olduğunu savundu.

  • Finans
  • 19 Aralık 2018 02:02
Bankacılık sektörü ve Türkiye ekonomisi bakımından 2018 yılı gelişmelerini değerlendiren DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, 2019'dan beklentilerini de paylaştı.
 
Ateş, geçen bir yıllık süre zarfında, ekonomide meydana gelen sorunlara karşın otoritelerin zamanında aldığı önlemler ile birlikte bankacılık sektörünün güçlü kalmaya devam ettiğini vurgulayarak, sektörün sermaye yeterlilik rasyosunun (SYR) ekim itibarıyla solo bazda yüzde 18 seviyesinde bulunduğunu kaydetti.
 
BANKALARIN KÂRLILIKLARI SERMAYELERİNİ DESTEKLEYECEK DÜZEYDE
 
Bu oranın Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) geçici olarak tanıdığı esneklikler çıkarıldığında dâhi uluslararası standartların çok üzerinde bulunduğunu ifade eden Ateş, aktiflerde oluşabilecek bozulmalara yeterli bir tampon oluşturduğuna dikkati çekerek, bankaların kârlılıklarının sermayelerini destekleyecek düzeyde olduğunu aktardı.
 
ÖZ SERMAYE GETİRİSİ MAKUL
 
Ateş, bankacılık sektörünün öz sermaye getirisinin, yüzde 14'ün üzerinde olduğunu söyleyerek, sektörün sorunlu kredi oranının 2017 sonuna (yüzde 3) göre bir miktar artış gösterdiğini, fakat bunun da makul seviyelerde olduğunu söyledi.
 
KREDİ BÜYÜMESİ YAVAŞLADI
 
Bankaların yeniden yapılandırmalarla birlikte müşterilerine yardımcı olmasının aktif kalitesinin bozulmasını engellediğini ifade eden Ateş, diğer taraftan 2018'de finansal koşullardaki sıkılaşma nedeniyle kredi büyümesinin yavaşladığını, kurdan arındırılmış olarak bakıldığında kredi büyümesinin yüzde 4,1 seviyelerinde seyrettiğini açıkladı.
 
MEVDUAT TARAFINDA REKABET SÜRÜYOR
 
Ateş, öte yandan mevduat tarafında da rekabetin sürdüğünü hatırlatarak, yılbaşından itibaren TL mevduatların yüzde 8,4 oranında arttığını, yabancı para (FX) mevduatların da yüzde 6,7 azaldığını kaydetti.
 
TÜRKİYE VARLIKLARI 2019’DA YATIRIMCILARIN İLGİSİNİ ÇEKEBİLİR
 
Gelecek sene için bireysel yatırımcılara tavsiyelerde de bulunan Ateş, cazip fiyatlamaları ile Türkiye varlıklarının 2019'da yatırımcıların ilgisini çekebilecek önemli bir potansiyele sahip olduğunu yineleyerek, özellikle yılın ikinci yarısıyla birlikte baz etkisinin de yardımı ile gerilemesi beklenen enflasyonun uzun vadeli Türk tahvillerinde avantaj sağlayabileceğinin düşünüldüğünü aktardı.
 
MEVCUT UYGUN MEVDUAT FAİZ ORANLARI İLE TASARRUFLAR DEĞERLENDİRİLEBİLİR
 
Ateş, emsallerine göre yüzde 40 iskontolu işlem gören Türk hisse senetlerine seçici olarak yer verilebileceği bilgisini paylaşarak, risk algısını düşük tutmak isteyen yatırımcıların da mevcut uygun mevduat faizi oranları ile uzun vadeli düşünerek tasarruflarını değerlendireceğini söyledi.
 
Yabancı para cinsinden varlıklarını değerlendirmeyi düşünenlerin de Türk Eurobond’larına yatırım yapan yatırım fonlarına portföylerinde yer verebileceğini anlatan Ateş, yatırım fonlarında sukuktan sabit getirili menkul kıymetlere, dövizden hisse senedine, emtiadan serbest fonlara ve hatta kişiye özel fon kurulumuna kadar çok geniş yelpazede her müşteri profiline uygun seçeneklerin bulunduğunu açıkladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol