kapat ikonu

Türkiye uzay ajansında son çalışmalar tamamlanıyor

Türkiye tarafından ilk kez kurulacak olan Uzay Ajansı için çalışmaların sona ermek üzere olduğu ve geri sayımın başladığı ifade edildi.

  • Teknoloji
  • 04 Ekim 2017 14:27
  • Son Güncelleme: 04 Ekim 2017 14:48
Türkiye tarafından ilk kez kurulacak olan Uzay Ajansı için çalışmaların sona ermek üzere olduğu ve geri sayımın başladığı ifade edildi.
 
Bir süredir Başbakan Binali Yıldırım tarafından müjdesi verilmiş Türkiye Uzay Ajansı için çalışmaların başladığı ifade edilmişti. Bunun ardından çalışmalara hız verildiği ve tamamlanması için sürecin ilerlediği yönünde açıklamalar yapıldı. Türkiye'de ilk kez kurulacak olan uzay ajansı çerçevesinde uzay ve uzay sektörü alanında önemli çalışmaların yapılması planlanıyor. Sektör alanında yapılacak çalışmalar sonrasında gelişme kaydedileceği düşünülüyor.
 
Bu yıl ilk kez uzay çalışmaları ve faaliyetlerin düzenlenmesine yönelik tasarının Bakanlar Kurulunda görüşülmeye başlandığı tespit edilmişti. Bu çalışmalar sonrasında mecliste kurulması için gereken desteğin verildiği öğrenildi. Bu yasama yılı içerisinde yasalaştırılması için gerekli adımlarda atıldı. Bu konuda kurulan ajansın çalışmaları için geri sayım başladı. Bu süreçte Uzay ajansının resmen kurulması planlanıyor.
 
Diğer gelişmiş ülkelerde uzay çalışmalarına verilen destek gözler önüne serilmişken bu süreçte çalışmaların Türkiye açısından da geliştirilmesi için çalışmalar başlatıldı. Uzay hava araçlarının geliştirilmesi, uzay olayları hakkında öncelikli bilgi edinme, yeni doğa olaylarını fark edebilme üzerine yapılacak çalışmalar için yürütme adına gerçek ve tüzel kişilerle anlaşmalar yapılacak. Bilim insanlarının yetiştirilmesi ve bu konuda eğitim almak isteyen başarılı öğrencilere yetiştirme amaçlı burs vermek planlanıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol