kapat ikonu

Türkiye teşvikler konusunda önemli bir model

Türkiye’de son 10 senedir pek çok insanın teşviklerden yararlanarak yatırımlarını yükselttiğini dile getiren Doany, Türkiye’nin teşvikler konusunda önemli bir model ülke olarak ön plana çıktığını bildirdi.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) Paul Doany, düzenlenen çeşitli ekonomik forumlar vesilesiyle bir başka ülkenin yatırımcısı ve girişimcisinin, diğer ülkelerde yatırım alanlarını araştırdığını ifade ederek, yöneticilerin de yatırım yapabileceğini ve bunun için de çok fazla zaman harcamalarına gerek olmadığını belirtti.
 
Türk Telekom’un hızlandırma ve kurumsal risk sermayesi programları bulunuyor
 
Türk Telekom'un hızlandırma ve kurumsal risk sermayesi programları olduğuna işaret eden Doany, belirtilen programlarla erken dönemdeki yatırım ve girişimlere destek vermeye ve seviyelerini yükseltmeye çalıştıklarını açıklayarak, hızlandırma programlarının şirketlere pazar seçiminde destekçi olduğunu anlattı. Doany, bu programlar kapsamında herhangi bir payın alınmadığını, fakat yatırıma başlamadan evvel daha iyi bir eşleşme adına değerlendirme yaptıklarını altını çizerek, bundan dolayı bu şirketlere ülkenin açık ekonomisine özel bir destek katma konusunda yardımcı olduklarını ileri sürdü.
 
Türkiye’de birçok yatırım teşvikleri bulunuyor
 
Özellikle bu pazarda yatırımın, yönetici bazında desteklenmesinin büyük önem taşıdığına dikkati çeken Doany, aynı anda melek yatırımcı olarak kaydolabildiklerini vurgulayarak, Türkiye'de birçok yatırım teşvikleri bulunduğunu hatırlattı. Doany, Türkiye’deki yatırımların 2 seneden fazla sürmesi hâlinde hiçbir vergi ödenmediğinden bahsederek, 2 sene öncesinde satılması durumunda, vergi ödemesi ile karşılaşıldığını söyledi. Bunun çalışanlara ödenen vergiden elde edilecek olan katkının geri gelmesi bakımından önemli bir rol oynadığını aktaran Doany, Türkiye'de böyle bir mekanizmanın varlığına değinerek, bunun yanı sıra para ödenmesi hâlinde bile sonunda kazanan yatırımcıların olduğunu kaydetti.
 
Türkiye teşvikler konusunda önemli bir model ülke
 
Doany, Türkiye’de hükûmetin, vergi, yatırım, erken aşamadaki yatırımları ve genç şirketlere bu şekilde teşvikler sağladığını anımsatarak, öte yandan Türkiye’de teknik firmalar ve girişimcilerin, çok ciddi manada desteklendiği bilgisini paylaştı. Şirketlerin bilişim çalışanlarının, hiçbir gelir vergisi ödemediğini duyuran Doany, şirketlerin çalışanlarıyla olan ilişkisinin maliyetinin, şirket için bir tasarruf aracına dönüştüğünü, Türkiye’nin teşvik uygulamalarını çok başarılı bir şekilde gerçekleştirmeye başladığını savunarak, ayrıca sermayeden kazanılmış vergilerin de mevcut olduğunu duyurdu. Doany, yatırımcıların Türkiye’deki yatırımlarını 2 seneden fazla sürdürmeleri durumunda, birçok teşvikler sunulduğunu yineleyerek, hiçbir vergi ödenmediğini vurguladı. Türkiye’de son 10 senedir birçok insan bu tür teşviklerden yararlanarak yatırımlarını artırdığına işaret eden Doany, Türkiye’nin teşvikler konusunda, gerçekten önemli bir model ülke olarak ön plana çıktığını söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol