kapat ikonu

Türkiye ‘siyah elmas’ üretecek

Dünyada sadece Fransa, İspanya ve İtalya’dan tedarik edilebilen ve 'siyah elmas' diye adlandırılan İtalyan mutfağının en önemli lezzetlerinden trüf mantarı Türkiye’de de üretilecek. Mantarın kilosu ise 1000 euro.

Dünya genelinde siyah elmas ismiyle bilinen ve İtalyan mutfağının en önemli lezzetlerinden bir tanesi olan trüf mantarı üretimi ve hasadı son derece bir sebze. Bu nedenle dünyanın her yerinde yetiştirilmiyor. Dünyada en çok Fransa’da, Fransa’dan sonra da İspanya ve İtalya’da yetiştiriliyor.
 
Orman Bakanlığı trüf mantarının Türkiye’de de üretilmesi için gerekli olan çalışmaları başlattı. Türkiye’de Orman Bakanlığı tarafından trüf mantarı ormanı kurulacak. Trüf mantarının kilogram fiyatı ise dudak uçuklatan cinsten: 1000 euro.
 
400 dekarlık trüf ormanı kurmak için harekete geçen Orman Bakanlığı bir heyeti İspanya’ya göndererek heyetin trüf merkezinde eğitimini sağladı.
 
Milliyet’in haberine göre, Denizli ve Muğla'da trüf aşılı 1200 adet fidan üretildi. 2018'de tamamlanacak eylem planı çerçevesinde 17 orman bölge müdürlüğünde trüf aşılı fidan kullanılarak, 400 dekarlık bir trüf ormanı oluşturulacak.
Milliyet
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol