kapat ikonu

Türkiye sivil havacılıkta tarih yazdı

Türkiye'nin son 10 yılda doğrudan bağlantı noktaları sayısını yüzde 191 artırdığı öğrenilirken, Avrupa'da uçuş ağını en fazla büyüten ülke konumuna geldiği açıklandı.

  • Sektörel
  • 06 Aralık 2018 17:32
  • Son Güncelleme: 06 Aralık 2018 18:08
Avrupa Havalimanları Konseyinin 2008-2018 raporunun açıklandığını duyuran Bakan Turhan, raporun Türk sivil havacılığının hükûmetleri döneminde yazılan başarı öyküsünün bir yansıması ve sonucu niteliğinde olduğunu dile getirdi.
 
TÜRKİYE, SON 10 YILDA DOĞRUDAN BAĞLANTI NOKTALARINI ARTIRDI
 
176 ülkeden yaklaşık 2 bin havalimanının üye olduğu Avrupa Havalimanları Konseyinin (ACI) 2008-2018 dönemini kapsayan raporunu değerlendiren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, ülke bazında Türkiye'nin son 10 yılda doğrudan bağlantı noktaları sayısını yüzde 191 artırdığını ifade etti. Bakan Turhan, Türkiye'nin dolaylı bağlantı noktalarını yüzde 130, havalimanı bağlantılarını yüzde 157 ve network bağlanabilirliğini yüzde 534 oranında artırdığını vurgulayarak, Avrupa'da uçuş ağını en fazla büyüten ülke konumuna geldiğini kaydetti.
 
‘’ATATÜRK’’ BAĞLANTISINI EN FAZLA ARTIRAN HAVALİMANI
 
Bakan Turhan, Avrupa'nın ilk 5 havalimanı için bağlantı artış oranları incelendiğinde ise Atatürk Havalimanı'nın son 10 yılda doğrudan bağlantı noktalarını yüzde 104 artırdığına işaret ederek, dolaylı bağlantıların yüzde 65 ve bağlanabilirlik oranının ise yüzde 81 geliştirildiğini söyledi. Turhan, Atatürk Havalimanı'nın, bu oranlarla Avrupa'nın ilk 5 büyük havalimanı içinde bağlantısını en fazla artıran havalimanı olduğuna dikkati çekerek, İstanbul'u küresel hava ulaştırmasının merkezi yapma yolundaki çalışmaların devam etmekle birlikte bu çalışmaların dünyanın en büyük havalimanı olan ‘’İstanbul Havalimanı’’nın açılmasıyla taçlandığını aktardı.
 
ATATÜRK HAVALİMANI BİRİNCİLİĞE YÜKSELDİ
 
İstanbul'u dünyanın hava ulaştırma aktarma merkezi yapma yolunda bakanlığın ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından sürdürülen aralıksız çalışmaların ardından Uluslararası Havacılık Konseyi verilerine göre, Atatürk Havalimanı’nın söz konusu 10 yıllık zaman dilimi içerisinde küresel aktarma merkezi düzeyini yüzde 492 artırdığını anımsatan Bakan Turhan, Avrupa'da bağlantı oranını en çok artıran havaalanları arasında Atatürk Havalimanı’nın birinciliğe yükseldiğini bildirdi.
 
SABİHA GÖKÇEN DE BAĞLANTI NOKTASINI ARTIRDI
 
Sabiha Gökçen Havalimanı'nın da doğrudan bağlantı noktası sayısını yüzde 929 artırarak 2008-2018 yıllarında Avrupa'da uçuş ağını en fazla geliştiren havalimanı unvanını aldığını anlatan Turhan, Antalya Havalimanı'nın ise yüzde 226'lık büyümeyle Avrupa'da ikinci sırada yer aldığını hatırlattı.
 
İKİNCİ GRUP HAVALİMANLARINDA ESENBOĞA ÖNDE
 
Bakan Turhan, ikinci grup havalimanları içinde de Esenboğa Havalimanı'nın yüzde 169, İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nın yüzde 131'lik doğrudan bağlantı artış oranıyla Sabiha Gökçen Havalimanı'nın ardından ikinci ve üçüncü sırada yer aldıklarını belirtti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol