kapat ikonu

Türkiye reklam pazarında çok önemli bir ülke

Dünya Reklamverenler Federasyonu Üst Yöneticisi Loerke, Türkiye’nin reklam pazarında çok önemli bir ülke olduğunu savunarak, Türkiye’nin bu sene dünyadaki ekonomik belirsizliklere rağmen yüksek büyüme oranı gerçekleştireceğini öne sürdü.

Gazetecilere konuşan Dünya Reklamverenler Federasyonu (WFA) Üst Yöneticisi (CEO) Stephan Loerke, 2019 yılında reklam pazarı büyüme oranını dünyada yaklaşık olarak yüzde 4 olarak öngördüklerini ifade ederek, dünya reklam pazarının büyüklüğünün 900 milyar dolar olduğunun altını çizdi.
 
SON 20 SENEDİR REKLAMLARDA BÜYÜME ORANLARI YÜZDE 4-6 CİVARINDA
 
Son 20 senedir reklamdaki büyüme oranları her sene yaklaşık yüzde 4-6 civarında olduğunu anımsatan Loerke, Asya, Latin Amerika ve Afrika pazarında yüksek büyümeler olduğunu belirterek, reklamdaki düşük büyümelerin Avrupa, Kuzey Amerika'da gerçekleştiğini dile getirdi.
 
REKLAM PAZARINDA SAĞLIKLI BÜYÜMELER GERÇEKLEŞTİ
 
Loerke, 2019 yılında Avrupa'da aşağı yukarı yüzde 2, Amerika'da yüzde 3 ve Asya'da muhtemelen reklam pazarında yaklaşık yüzde 10 büyüme yaşanabileceğine işaret ederek, reklam pazarında sağlıklı büyümeler gerçekleştiğini, fakat dünya ekonomisindeki belirsizliklerin direkt etki oluşturduğunu ifade etti.
 
AFRİKA’DA REKLAM PAZARINDA GÜÇLÜ BİR BÜYÜME SÖZ KONUSU
 
Ekonomik büyüme olunca harcamaların da arttığını savunan Loerke, ekonomik dengelerin küçüldüğünde de harcamaların ona göre yavaşladığına dikkati çekerek, gelişen ülkelerde reklam pazarı büyümesinin büyük olduğunu bildirdi. Loerke, en yüksek büyümenin Çin ve Güney Doğu Asya pazarında gerçekleştiğini ileri sürerek, Afrika'da da reklam pazarında güçlü bir büyümenin söz konusu olduğundan bahsetti.
 
REKLAMLAR BAZEN HÜSRAN VEREN SONUÇLAR GETİRİYOR
 
Türkiye'nin, reklam pazarında çok önemli bir ülke olduğuna değinen Stephan Loerke, Türkiye’nin bu sene dünyadaki ekonomik belirsizliklere karşın yüksek büyüme oranı gerçekleştireceğini ileri sürerek, reklamın inovasyon adına çok önemli unsur olduğunu aktardı. Stephan Loerke, reklamın ne kadar çok verilmesi durumunda o kadar inovatif ürün sunulacağını ve ülkede büyümenin sağlanacağını belirterek, ülkedeki reklam oranlarının büyümesinin aslında ülkedeki güveni teşkil ettiğini, bunun da sağlıklı bir istihdam yaratacağını bildirdi. Loerke, bazı reklamların uzun olduğunu bundan dolayı markaların insanlar ile iletişim hâline geçerek insanların reklamlarını hoş bir şekilde karşılaması gerektiğini vurgulayarak, insanların çok reklamı hissetmeleri hâlinde ve bunun onları rahatsız edecek şekilde olması durumunda, markalar için hüsran olabileceğini kaydetti. Bazen insanların reklam engelleyici kullandığını söyleyen Loerke, eğer markanın reklam için para harcıyorsa bu reklamın iyi bir şekilde insanlara ulaşması gerektiğinden bahsederek, reklamların insanlara ulaştığını ancak bunun bazen hüsran veren sonuçlar meydana getirdiğini yineledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol