kapat ikonu

Türkiye motorlu araç üretiminde rekora imza attı

Türkiye 2015 yılında otomotiv üretim ve ihracatında rekor kırdı. Adet bazında son yılların en yüksek rakamına ulaştı.

OSD(Otomotiv Sanayi Derneği)’nin 2015 yılı raporlarına göre Türkiye geçtiğimiz yılda üretim ve ihracat rekoru kırdı.

Üretim ve ihracat alanında elde edilen başarıyla ilgili görüşlerini dile getiren OSD Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, üretimde çok önemli bir büyüme elde etmiş olduğumuzu ve sanayimiz son yıllarda kapasite ve yeni ürün üretime tüm hızıyla devam etmektedir. Başarının yeni ürünlere bağlı olduğunu da vurgulamış oldu.

Türkiye’nin üretim ve ihracat alanında bir rekora imza attığını belirten Önen, AB alanlarındaki pazarın büyümesi dolayısıyla sanayimizin üretim ve ihracat rakamlarında olumlu hareketlenmeler olduğuna da dikkat çekti.

Türkiye ihracatı adet bazında yüzde 12 oranında artış gösterdi

Türkiye ihracatının adet bazında yüzde 12 oranında bir artış gösterdiğini söyleyen Önen aynı zamanda, “Otomotiv Sanayii, Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 15’ini oluşturarak sektör sıralamasında ilk sıradaki yerini korudu. Euro-Dolar değer eşitliğindeki gerileme sebebiyle tutarsal olarak Dolar bazında yüzde 5 gerilerken, Euro bazında ise yüzde 14 arttı ” bilgilerini ekledi.

Otomotiv Sanayii Derneği, 2015 yılına ilişkin üretim ve ihracat verilerini de açıkladı. Otomotiv Sanayii Derneği’nin yapmış olduğu açıklamadan edinilen bilgilere göre; ‘toplam üretim bir önceki yıla göre yüzde 16 arttı ve 1 milyon 359 bin adede ulaştı. 2015 yılında Otomotiv Sanayii ihracatı, bir önceki yıla göre yüzde 12 oranında arttı ve 992 bin adet oldu.’

2016 yılında üretim ve ihracatın daha da artması bekleniyor

Otomotiv Sanayii Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen Türk otomotiv sanayinin 2015 yılındaki üstün başarıdan sonra 2016 yılından beklentilerini ve 2016 yılı tahminlerin i de açıkladı, “Sanayimiz kapasite ve yeni proje yatırımlarına aynı hızla devam ediyor.

Bu yatırımların hayata geçmesi ile son 5 yılda üretim kapasitesi 1,5 milyon adet seviyesinden 1.7 milyon adet seviyesine yükseldi. Sanayimizin halen devam etmekte ve/veya devreye almakta olduğu yeni ürün yatırımları ile 2016 senesinde ihracatın daha da artmasını bekliyoruz. Hükümetimizin sanayii destekleyici politikaları ile iç pazardaki istikrarın devam etmesi, yeni projeler için ülkemizin rekabetçiliğinin sürdürülmesi ve böylelikle yeni yatırımların ülkemize çekilmeye devam etmesi, sektörümüz için en önemli fırsat konumunda” dedi.

Türkiye dünya ülkeleri arasında üçüncü sırada yer alıyor

AR-GE teşviklerinin de etkisiyle Türkiye otomotiv Sanayii her yıl büyümeyi başarıyor. 2015 yılı verilerinde ilk dokuz aylık süreçte dünya ülkeleri arasında 16. Sırada kendine yer bulan Türkiye, AR-GE harcamaları içerisinde otomotivin payına Türkiye’de düşen yüzde 18,9’luk payla, yüzde 31.7’lik sahip Almanya ve 19.8’lik payla Japonya’nın ardından üçüncü ülke olarak görülüyor.

Otomotiv sanayinin kapasitesi 1.7 milyondan 1.9 milyona çıkarılacak

2016 yılı boyunca sürecek olan yatırımlardan da bahseden Önen, “Bu yatırımlarla sanayimizin kapasitesinin 1.7 milyondan 1.9 milyon adet seviyesine ulaşacağını tahmin ediyoruz. Yeni devreye giren projeler ve halen devam etmekte olan yatırımlar ile üretimin ve ihracatın sürdürebilir bir büyüme yakalamasını öngörüyoruz. Teşvikler ile desteklenen yeni projeler, 2016 yılında özellikle ihracat temelli üretim artışını sağlayacaktır. Elbette bu beklentiler istikrarlı bir iç pazar ve ekonomide satın alma kararlarının etkilenmeyeceği bir seyre bağlı” dedi.

“Hükümet programında da yer verildiği üzere otomotiv sanayii ülkemiz için stratejik önem taşıyor” diyen Önen, sözlerine şunları da ekledi: “Hükümetimizin uygulamakta olduğu Ar-Ge teşviklerinin de büyük katkısı ile global otomotiv markaları için yeni proje ürünlerin geliştirildiği otomotiv üssü konumuna gelen ülkemiz, 2015 yılı ilk 9 ay verilerine göre Avrupa Birliği ülkeleri arasında ticari araç üretiminde 1., otomobil üretiminde de 7. sırada yer alıyor. Dünya geneli otomotiv üretiminde ise 2014 yılında 17. sıradaki konumumuz 2015 yılı ilk 9 ay sonunda 16. sıraya yükselmiş durumda. Yeni devreye giren ve girecek olan projeler ile bu konumumuzun daha da kuvvetlenmesini bekliyoruz.”

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol