kapat ikonu

Türkiye 'marka ve tescil' liginde yükselişte

Türkiye’nin, geçen yıl 2016'ya kıyasla, gelen patent başvuru sayısındaki yüzde 24,9 oranında artışla dünya fikri mülkiyet sıralamasında ilk 20 ülke arasında ilk sırada bulunduğu öğrenildi.

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nce (WIPO) yayımlanan "Dünya Fikri Mülkiyet Göstergeleri 2018" raporundan derlenen verilere göre, dünya genelinde patent başvuruları geçen sene bir önceki seneye kıyasla 5,8 artarak 3,17 milyona ve marka başvuruları yüzde 30 yükselerek 9,11 milyona kadar ulaştı.
 
Dünya geneli değerlendirildiğinde en fazla patent başvurusu yapan ofisin Çinli SIPO olduğu, bunu da ABD, Japonya, Güney Kore ve Avrupa Birliği'nin ofislerinin takip ettiği belirtildi.
 
Türkiye'de Türk Patent ve Marka Kurumuna (TÜRKPATENT) yapılan başvurular geçen sene 2016'ya göre yüzde 24,9 seviyesinde artarak 8 bin 555'e çıkarken, Türkiye’nin patent başvuru sayısı bakımından 20. sırada yer aldığı vurgulandı.
 
TÜRKİYE PATENT BAŞVURUSUNU EN ÇOK YÜKSELTEN OFİS OLDU
 
Türkiye'nin ofisine gerçekleşen başvuru sayısında 3 yıl üst üste 2 haneli artış yaşanırken, Türkiye’nin belirtilen dönemde dünya fikri mülkiyet sıralamasında ilk 20 ülkenin ofisleri arasında patent başvuru sayısını en çok yükselten ofis olduğu aktarıldı.
 
BAŞVURULAR GENELLİKLE YERLEŞİK KİŞİLERDEN KAYNAKLANDI
 
TÜRKPATENT'e yapılan başvuruların artışının genellikle Türkiye'de yerleşik kişilerin başvurularından kaynaklandığı bilgisi paylaşılırken, Türkiye'de yerleşik olmayanların patent başvurularının toplam başvuruların yüzde 4,4'ünü oluşturduğuna dikkati çekildi.
 
YURT DIŞINDAN TÜRKPATENT’E BAŞVURULARDA İLK SIRA ABD’NİN
 
Yurt dışında yerleşiklerin TÜRKPATENT'e yaptığı tescil başvurularında ilk sırayı 149 başvuruyla ABD alırken, ABD’yi 46 başvuruyla Almanya ve 34 başvuruyla Fransa izledi.
 
TÜRKPATENT'e geçen sene gerçekleşen başvuruların bin 900'üne patent verildiği, bunların 143'ünün de Türkiye'de yerleşik olmayan kişiler tarafından alındığı bildirildi.
 
BAŞVURU SAYISI AÇISINDAN TÜRKİYE 9. SIRADA
 
WIPO'da yer alan rapora göre; TÜRKPATENT'e geçen sene bir önceki yıla göre yüzde 8,94 artarak 247 bin 474 marka tescil başvurusu yapılırken, başvuru sayısı açısından Türkiye’nin 9. sırada yer aldığı anımsatıldı. Çin ise aldığı 5,7 milyon tescil başvurusuyla bu alanda birinci olurken, Çin'i 614 bin başvuruyla ABD ve 560 bin başvuruyla Japonya takip etti.
 
Geçen sene marka tescil başvurularının en çok hizmet sektöründen geldiği, bu sektörü tarım ile araştırma ve teknoloji sektörlerinin izlediği duyuruldu.
 
Başvuruların yüzde 13'ünün yurt dışında yerleşikler tarafından yapıldığı, bunlar arasında da TÜRKPATENT'e yapılan marka tescil başvurularında ilk sırayı 6 bin 264 başvuruyla Almanya’nın aldığı anlatıldı. Almanya’yı 4 bin 841 başvuruyla ABD, 2 bin 223 başvuruyla da Fransa izledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol