kapat ikonu

Türkiye LNG dalgasını fırsata çevirebilir

IEA Başkanı Birol, dünyadaki LNG üretiminde büyük bir yeni dalga geldiğini ileri sürerek, bu dalgayı Türkiye'nin fırsata çevirebileceğini söyledi.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Dr. Fatih Birol, petrol fiyatlarının sadece Orta Doğu'daki ülkeler ve Rusya tarafından belirlenemeyeceği bir döneme girildiğini ifade ederek, 2025 yılı civarında ABD’nin toplam petrol üretiminin hemen hemen Rusya ve Suudi Arabistan'ın toplam üretimine eşit olacağını ileri sürdü. Bunun da petrol piyasalarındaki dengelerin tamamen değiştireceğini aktaran Birol, petrol fiyatlarında ciddi bir düşüş görüldüğünü hatırlatarak, kısa zaman içerisinde de ciddi bir yükseliş beklenmediğini ve bunun da Türkiye için önemli olduğunu açıkladı.
 
TÜRKİYE LNG DALGASINI FIRSATA ÇEVİREBİLİR
 
Birol, Türkiye için de doğal gazda son derece önemli fırsatlar olduğunu dile getirerek, dünyadaki doğal gaz üretiminde, özellikle LNG üretiminde büyük bir yeni dalga geldiğini anımsattı. Bu dalgayı Türkiye'nin hem iç tüketim hem enerji güvenliği hem de doğal gaz ticaret merkezi olma hedefi doğrultusunda fırsata çevirebileceğine işaret eden Birol, ABD'nin ihracatçı olarak doğal gaz piyasasına girmesinin öneminden bahsederek, bunun birçok hesaplara tekrar bakılmasını gerektirdiğini bildirdi.
 
ABD, AVUSTURYA VE KATAR 2025’TE SIVILAŞTIRILMIŞ DOĞAL GAZDA ŞAMPİYONLAR LİGİNDE OLACAK
 
ABD, Avustralya ve Katar'ın 2025 civarında üçünün de sıvılaştırılmış doğal gaz şampiyonlar liginde olacağının ön görüldüğüne işaret eden Birol, dünyada artık doğal gaz ticareti boru hatları daha çok yerine sıvılaştırılmış doğal gazla yapıldığını hatırlatarak, bunun da daha esnek, daha kısa süreli kontratlar ve daha çok pazar kontratlarının gündeme getirdiğini vurguladı.
 
KISA DÖNEMLİ KONTRATLAR YAPILIYOR
 
Birol, geçmişte olduğu gibi 20-30 yıllık uzun dönemli değil, kısa dönemli kontratların olduğunu dile getirerek, bunun da alıcıların elini güçlendirdiğini belirtti. 2000’de dünyada 5 tane LNG sıvılaştırılmış ithalatçısı varken 2019'da bu sayının 49'a çıktığını açıklayan Birol, bunun da nedenini çok fazla doğal gaz gelecek olmasına bağlayarak, Türkiye'nin bundan faydalanması gerektiğini söyledi.
 
Türkiye'nin doğal gaz ticaret merkezi olma hedefi adına üç önemli boyutun bulunduğunu kaydeden Birol, bunlardan ilki olan boru hatlarının son derece önemli olduğunu, özellikle TANAP'ın her bakımdan son derece önemli bir proje olduğunu aktararak, bu konuda Türkiye’nin önemli adımlar attığını öne sürdü. Birol, ikinci olarak da Türkiye'nin toplam gaz ithalatında LNG'nin payı yüzde 20 olduğunu ve bu oranın daha da artırılabileceğini anlatarak, bu konularda çalışmalar yapıldığını duyurdu. Birol üçüncüsünün de Türkiye’nin gaz ticaret merkezi hedefi kapsamında depolamanın olmazsa olmaz olduğuna işaret etti.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol