kapat ikonu

Türkiye Kişi Başı Tasarruf Oranı Yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında Türkiye'de kişi başına düşen tasarruf miktarının arttığı öğrenildi.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında Türkiye'de kişi başına düşen tasarruf miktarının arttığı öğrenildi.
 
Türkiye İstatistik Kurumu ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından gerçekleştirilen bir çalışma sonrasında her yıl yapılan kişi başına düşen tasarruf miktarının arttığı tespit edildi. Tasarruf miktarının kişi başına düşen miktarın 15 bin liraya dayandığı tespit edildi.
 
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında geçen yılın tasarruf miktarları ile bu yıl arasında bir karşılaştırma yapıldı. Yapılan karşılaştırmalar sonrasında geçen yılın aynı dönemine göre tasarruf miktarının yüzde 26.6 oranında arttığı tespit edildi. Gerçekleşen artış sonrasında 1 trilyon 177 milyar 489 milyon 632 bin lira olarak belirlendiği açıklandı.
 
Kişi Başı Tasarruf Oranları 23 İlde Yükseldi
 
Yapılan istatistikler çerçevesinde kişi başı tasarrufların arttığı ve 5 bin liraya yükseldiği illerin başında İstanbul geliyor. Eylül ayı itibariyle yapılan değerlendirmelerde 34 bin 38 lira düzeyinde İstanbul'da rakamların belirlendiği tespit edildi. İller arasında en fazla tasarruf yapan il yine İstanbul oldu. Yapılan incelemeler ve ortaya çıkan istatistikler çerçevesinde kişi başı tasarruf 23 ilde 10 bin liranın üzerine çıktı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol