kapat ikonu

Türkiye Irak'tan doğalgaz alacak

Türkiye'nin Irak'ın Kerkük vilayetinden doğalgaz ihraç edebilmesini sağlamak için yapılacak olan boru hattının çalışmaları başladı.

Türkiye bu doğalgaz hattın hayata geçirilmesi sonucunda Kerkük’ten doğalgaz ihraç edecek. Doğalgaz boru hattının inşasına başlandı ancak hattın inşasının teknik anlamda ne zaman sonlanacağı ise bilinmiyor.

Hattın inşasının teknik olarak ne zaman sonuçlanacağı bilinmiyor

İnşaatın teknik olarak ne kadar sürede tamamlanacağına dair bir bilgi henüz bulunmuyor. Ancak, Kerkük İl Meclisi Enerji Komisyonu Üyesi Necat Hüseyin konuya ilişkin yapmış olduğu açıklamada ,"Kerkük yerel yönetimiyle Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasında yapılan görüşmelerin ardından doğalgaz boru hattının inşaatına başlandı” diyerek somut olarak doğalgaz ihracatının ilk adımının atılmış olduğunu dile getirdi.

Yapılan görüşmelerin ardından hattın yapım çalışmaları somut olarak başladı

Kerkük İl Meclisi Enerji Komisyonu Üyesi Necat Hüseyin gazetecilere yapmış olduğu açıklamada, "Kerkük yerel yönetimiyle Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasında yapılan görüşmelerin ardından doğalgaz boru hattının inşaatına başlandı. Teknik olarak, Kerkük'ten başlayacak boru hattı inşasının ne kadar süreceğini bilmiyoruz" şeklinde konuştu.

Hüseyin: "Hat, bölge halkı için gelir kaynağı olacak"

Vilayetin 35 kilometre kuzeybatısında bulunan Dibis kasabasında yer alan Bay Hasan Kuyusu'ndan çıkarılacak olan doğalgazın, bölge halkı için büyük bir gelir kaynağı olacağını önemle belirten Hüseyin, "Kerkük'ten çıkarılacak doğalgaz gelirinden bizim de özel bir payımız olacak. Bölge halkı için doğalgaz veya petrolün kime ihraç edileceği çok önemli değil önemli olan yeraltı zenginliklerinden insanlarımızın faydalanmasıdır" dedi.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol