kapat ikonu

Türkiye ile Rusya'dan ticarette eylem planı hamlesi

Türkiye ile Rusya arasındaki ticarette engellerin tespiti yapılarak bir eylem planı üzerinde anlaşmaya varıldığı açıklandı.

Rusya ile ticaretteki engellerin masaya yatırılarak bir eylem planı üzerinde anlaşmaya varıldığını ifade eden Ticaret Bakan Yardımcısı Metin, iş birliğinin üçüncü ülkelere de taşınmasının planlandığını söyledi.
 
Türkiye ile Rusya’nın ortak bir ‘’Dış Ticaret Eylem Planı’’ yapılması konusunda anlaştıklarını belirten Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Türkiye'nin ve Rusya'nın güçlü yanlarını, üçüncü ülkelere ve pazarlara da beraberce taşınmasının planlandığını duyurdu.
 
YENİ İŞ BİRLİĞİ ALANLARI OLUŞTURULDU
 
Başkent Moskova’da düzenlenen "Türkiye-Rusya İş Forumu" kapsamında iki ülke arasındaki güncel ekonomik gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Metin, Türkiye ve Rusya arasında tarım, enerji ve turizmin yanında yeni iş birliği alanlarının oluşturulduğundan bahsederek bunlardan birisinin de savunma sanayi olduğunu anlattı.
 
HER İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TİCARET HACMİ YUKARILARA TAŞINACAK
 
Metin, hava ve uzay teknolojileri alanında da çok önemli iş birliklerinin olduğunu anımsatarak, bu alanların tümünün ele alındığında, karşılıklı iş birliğiyle her iki ülke arasındaki ticaret hacminin daha da yukarılara taşınacağını vurguladı.
 
KOBİ’LERE YENİ YATIRIM İMKÂNLARI
 
Türkiye’de KOBİ'lerin sahip olduğu güçlü kurumsal kapasiteye dikkati çeken Metin, Türkiye’de ekonominin lokomotifinin KOBİ'ler olduğu hatırlatarak, Rusya ile bu alanda da bir iş birliğine gidileceğini kaydetti. Metin, her iki ülkenin KOBİ'lerinin iş birliği ile Türkiye’de ve Rusya’da yeni yatırım imkânlarının doğacağının altını çizdi.
 
TÜRK İHRACATÇISI RUSYA’NIN HER BÖLGESİNE OLMALI
 
Metin, iki ülke arasındaki iş birliğinin tüm sektörlere yayılması gerektiğini savunarak, Türk ihracatçısının Rusya’nın her bölgesinde olması gerektiğini, buna ilişkin olarak da hem Türk hükûmetinden hem de Rus hükûmetinden büyük destekler olduğunu aktararak, gelişen ve büyüyen sektörlerle her alanı kapsayan bir iş birliğini, iki hükûmet ve iki iş dünyasının sağlayacağını öne sürdü.
 
EYLEM PLANI ÜZERİNDE ANLAŞMAYA VARILDI
 
Rus mevkidaşlarıyla yaptığı görüşmeler sonucu bazı konularda anlaşma sağlandığını dile getiren Metin, Türkiye ve Rusya olarak, ortak bir Dış Ticaret Eylem Planı’nın hazırlanması yönünde karar aldıklarını yineledi. Metin, her iki ülkenin de hazırlıklara başladığını ve bir süre sonra bu hazırlıkların taraflarca paylaşılacağı bilgisini vererek, Türkiye ve Rusya’nın ticaretteki engelleri de masaya koyarak bir eylem planı üzerinde anlaşmaya vardığına işaret etti.
 
Metin, iş birliğinin üçüncü ülkelere de taşınmasının planlandığını belirterek, Türkiye’nin ve Rusya’nın güçlü yanlarını üçüncü ülkelere ve pazarlara da beraberce taşımasını istediğini ifade etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol