kapat ikonu

Türkiye, geçen yıl e-ticarete ne kadar harcadı?

Türkiye'nin 2018 e-ticaret cirosu yıllık yüzde 31 artarak, 60 milyar TL oldu.

Türkiye, e-ticaret cirosu bakımından dünyanın gelişmiş ülkeleri ile yarışıyor. Gelişmeye devam eden e-ticaret sektörünün pazar büyüklüğü yıllık yüzde 31 artarak, 2018'de 60 milyar TL oldu.

“Ekonominin bel kemiği KOBİ'lerdir”

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan AA’ya yaptığı açıklamada, son yıllarda KOBİ’lerin dahi farklı alanlarda dijitalleşme adına etkinlikler düzenlediğini söyledi.

Turan, KOBİ'lerin daha çok teknolojiyi kullanması gerektiğini, daha çok nitelikli insan kaynağını çekmesi gerektiğini ve markalı üretim yaparak ihracatın artırılması gerektiğini belirterek, “Çünkü gerçekten ekonominin bel kemiği KOBİ'lerdir. KOBİ'lerin özellikle uluslararası arenada rekabet gücünü artırmamız lazım. Son iki yıldır, önümüzdeki dönemde odağımıza dijitalleşmeyi aldık” dedi.

“Pazar, 60 milyar liralık hacme ulaştı”

İçinde bulunduğumuz dönemde iş modellerinin değiştiğine dikkati çeken Turan, "Dijitalleşen dünyada ekonominin itici gücü artık e-ticaret ve e-ihracat. Türkiye'de e-ticaretin toplam pazar büyüklüğü, yıllık ortalama yüzde 31'lik artış kaydediyor. 2018 yılında yüzde 42 büyüme kaydeden pazar, 60 milyar liralık hacme ulaştı. 60 milyar liralık e-ticaret satış hacmine sahip ülkemizde, 2020 yılına kadar e-ihracatta da yüzde 12'lik büyüme gerçekleşmesi bekleniyor. 2018'de 2.8 trilyon doları aşan global e-ticaret satış hacminin de 2020 yılına kadar 3.4 trilyon doları bulacağı öngörülüyor” ifadelerini kullandı.Amazon'dan Türkiye'de e-ticaret eğitimi verecekAmazon'dan Türkiye'de e-ticaret eğitimi verecek

“Ülkemiz bu konuda genç ve dinamik”

Turan, Türkiye'nin dijitalleşmeyi genç nüfusuyla kolaylıkla başarabileceğini belirterek, “Ülkemizde yeni jenerasyonla, yeni kuşakla özelikle e-ticaret payı gittikçe artıyor. Türkiye'de e-ticaretin perakende satıştan aldığı toplam pay yüzde 4 mertebelerinde. Dünyada ise yaklaşık yüzde 10 civarlarında. Ülkemiz bu konuda genç ve dinamik olduğu için gelişimlere çok uygun. Çok çabuk adapte olup, dünya ortalamalarını yakalayabileceğimizi tahmin ediyoruz” dedi.

“Sadece e-ticarete değil, e-ihracata da yönelinmeli”

E-ticaretin her geçen gün daha çok yaygınlaştığını belirten Turan, bazı sektörlerde firmaların mağaza açacağına dijitale yatırım yaptığını, bunların başında da perakende sektörünün geldiğini söyledi.

Turan; yalnızca e-ticarete değil, e-ihracata da odaklanılması gerektiğini, yüksek teknolojinin, Ar-Ge'nin, nitelikli insan kaynağının, markalı üretimin artırılarak ihracat yapılması gerektiğini, Afyon'da üretim yapıp, Amsterdam'a, Norveç'e çok rahat ürün satabilecek noktaya gelinmesi gerektiğini belirtti.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol