kapat ikonu

Türkiye-Endonezya ticari iş birliği fırsatlar oluşturacak

MÜSİAD Yurt Dışı Teşkilatlanma Başkanı İbrahim Uyar, Endonezya ve Avrasya’nın kilit noktası olan Türkiye’nin bir araya gelmesi ile birlikte ciddi anlamda ticari fırsatlar doğacağını savundu.

Gazetecilere konuşan Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Yurt Dışı Teşkilatlanma Başkanı İbrahim Uyar, Güneydoğu Asya'nın en güçlü ekonomisine sahip Endonezya ve Avrasya’nın kilit noktası olan Türkiye’nin bir araya gelmesi ile birlikte ciddi anlamda ticari fırsatların oluşacağını öne sürdü. Uyar, iki ülkenin bir araya gelerek ticari ilişki kurmasının dünyadaki pek çok sorunu da çözeceğini ve tarafların kazanç sağlayacağını ileri sürerek, 'Güneydoğu Asya’nın en güçlü ekonomisine sahip Endonezya ve Avrasya’nın kilit noktası olan Türkiye’nin bir araya gelmesi ile birlikte ciddi anlamda ticari fırsatların oluşacağını yineledi.
 
ENDONEZYA’DA TÜRK ŞİRKETLER İÇİN BİRÇOK SEKTÖRDE FIRSATLAR BULUNUYOR
 
Uyar, MÜSİAD’ın bu ülkedeki açılış gayesinin, iki ülkenin ticari fırsatlarını tespit ederek üyelerle paylaşılması olduğunu vurgulayarak, özellikle Endonezya’da ciddi ticari fırsatların bulunduğunu ve Türk şirketleri için burada enerji, savunma, gıda ve makine alanında fırsatların bulunduğunu belirtti. Bunları Türkiye’deki üyelerle paylaşmak istediklerini dile getiren Uyar, MÜSİAD’ın 91 ülkede faaliyet gösteren Türkiye’nin sivil bir iş adamları derneği ve sermaye platformu olduğunu hatırlatarak, Endonezya’da açacakları şube ile buradaki iş adamlarına 91 ülkede kurdukları ağı da açmış olacaklarını anımsattı.
 
İKİ ÜLKENİN KAZANÇ SAĞLAMASI HEDEFLENİYOR
 
Uyar, karşılıklı hazırlanacak raporlarla iki ülke arasındaki ticari fırsatları birinci elden üyelerle paylaşılacağını vurgulayarak, çalışmalarla düşük olan ticaretin en kısa zamanda yükseltilip, iki ülkenin kazanç sağlamasını hedeflediklerini ifade etti.
 
ŞUBE, NİSANDAN ÖNCE AÇILACAK
 
Nisan ayından önce MÜSİAD Endonezya Şubesinin açılacağını duyuran Uyar, şubenin Endonezyalı Müslüman iş adamları ve burada faaliyetlerini sürdüren Türk iş adamlarının bir araya gelerek oluşturacağı bir yapıdan oluşacağının sinyalini vererek, buradaki şubeye üye olacaklarını anlattı. Bu üyelik vesilesiyle tüm dünyaya kapıların açılacağını anlatan Uyar, dünyadaki fırsatları buradaki iş adamları ile paylaşacaklarını vurgulayarak, Kuzey Irak’taki bir ticari faaliyeti, otomatik olarak buradaki Endonezyalı iş adamlarının öğreneceğinden bahsetti. Uyar, yalnızca Türkiye değil tüm dünyadaki ticari potansiyellerin burada MÜSİAD’a üye olan iş adamlarına bildireceklerini ifade ederek, Endonezyalı iş adamlarıyla MÜSİAD üyesi diğer iş adamlarının bir araya gelip bir ortak şirket kurmalarının da önünün açılacağını söyledi. Bu şekilde dünyaya daha güçlü şekilde yayılmalarının sağlanacağını vurgulayan Uyar, Türkiye’nin özellikle Balkanlarda, Avrasya’da ve Orta Doğu’da ciddi anlamda birikimi olduğunu anımsatarak, bu havzalara da Endonezyalı iş adamlarının açılmasının sağlanacağını kaydetti.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol