kapat ikonu

Türkiye en çok İran'dan petrol aldı

Türkiye son dönemlerde petrol ihtiyacını en çok İran üzerinden almayı tercih etti.

Türkiye son dönemlerde petrol ihtiyacını en çok İran üzerinden almayı tercih etti.
 
Enerji Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından bir süredir incelemelerin devam ettiği açıklanmıştı. Yapılan incelemeler sonrasında detaylı bir rapor hazırlandı. Türkiye'nin ham petrol alımı konusunda izlediği politikalar, tedarik ettiği ülke ve tedarik edilen oranın kontrol altına alındığı tespit edilmişti. Bu süreçte derlenen bilgiler çerçevesinde en çok Türkiye'nin İran, Irak, Rusya, Arabistan ve Kuveyt üzerinden petrol alımını tercih ettikleri öğrenildi.
 
Ancak Türkiye'nin bir numaralı tedarikçisi daha önceki dönemlerde Irak olurken bu yıl oranlarda ciddi değişimlerin yaşandığı tespit edildi. Bu süreç içerisinde ham petrol alımında Irak üzerinden yüzde 20.5 oranında bir azalmanın meydana geldiği tespit edildi. Azalmanın ardından alınan petrol miktarının 4 milyon 332 bin olduğu açıklandı.
 
İran ile Türkiye arasında yapılan görüşmeler sonrasında ise Türkiye'nin listenin başına İran'ı yerleştirdiği öğrenildi. Ocak ile Temmuz ayları arasında yapılan incelemeler sonrasında İran'dan alınan ham petrol sayısında yüzde 142 oranında bir artışın yaşandığı belirlendi. Yaşanan artışın ardından ham petrol oranı 7 milyon 426 bin tona kadar çıktı. Türkiye'nin ham petrol satın aldığı ülkeler arasında İran'ın son bir yıllık dönem içerisinde listenin ilk sırasına çıkması büyük şaşkınlığa neden oldu.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol