kapat ikonu

Türkiye ekonomisi yüzde 5 büyüdü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2017 yılının ilk çeyreğine ait Türkiye ekonomik büyüme rakamlarını açıkladı. Rapora göre, Türkiye ekonomisi beklentilerin çok üstüne çıkarak yüzde 5 oranında büyüme kaydetti.

Star Gündem'de yer alan habere göre, Türkiye ekonomisine ilişkin 2017 yılı birinci çeyrek büyüme rakamları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), verilerine göre Türkiye ekonomisi 2017 yılının ilk çeyreğinde beklentilerin üzerinde yüzde 5 büyüdü.Piyasalarda beklendi yüzde 3,5 dolaylarındaydı.
 
TÜİK, bu yılın ocak-mart dönemine ilişkin Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verilerini internet sitesinden duyurdu. Buna göre, üretim yöntemiyle GSYH, yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre, sabit fiyatlarla yüzde 5 artış kaydetti.
 

Beklentiler ne yöndeydi?

 
Anadolu Ajansı'nın "Büyüme Beklenti Anketi"ne katılan 20 ekonomistin bu yılın ilk çeyreğine ilişkin büyüme beklentilerinin ortalaması yüzde 3,8 olarak açıklanmıştı. Ekonomistler söz konusu döneme dair büyüme beklentilerini en yüksek yüzde 5,2, en düşük yüzde 2 aralığında belirtiliyordu. Ekonomistlerin 2017 yılı büyüme beklentilerinin ortalaması da yüzde 3,4 oldu. Ekonomistler, yılın tamamına ilişkin en yüksek yüzde 4,1 ve en düşük yüzde 2,6 büyüme beklentisi ifade etti. Türkiye ekonomisi 2016'da yüzde 2,9 büyürken, yılın son çeyreğindeki büyüme yüzde 3,5 olmuştu. Orta Vadeli Program'da ise büyümenin 2017'de yüzde 4,4'ü, 2018 ve 2019'da yüzde 5'i bulması hedeflenmişti.
Kaynak: Star Gündem
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol