kapat ikonu

Türkiye ekonomisi OVP tahminlerine paralel büyüdü

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Türkiye büyüme rakamları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Şimşek 2015 yılında yüzde 4 olarak belirlenen Türkiye büyüme rakamlarını değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, büyümenin toplam yurt içi talepten kaynaklandığını ifade etti.
 
Özel sektör yatırımları yüzde 0,5 puan büyümeye katkı sağladı
Şimşek konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 'Özel sektör yatırımları da geçtiğimiz yıl yüzde 2,7 artarak büyümeye 0,5 puan katkı sağlamıştır' diye konuştu.
 
Milliyet’in haberine göre 2015 yılı büyüme verilerinin beklentilerle paralel geldiğini ve ekonominin tahmin edildiği gibi Orta Vadeli Program’a uygun bir şekilde yüzde 4,0 ile büyüdüğünü ifade eden Şimşek, G20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen 4. ekonominin Türkiye olduğunu ve Çin ve Hindistan hariç gelişmekte olan ülkelerden iki kat hızlı büyüdüğümüzü ifade etti.
 
Ekonomik başarı tüm zorluklara rağmen elde edilmiştir
Şimşek, ‘bu başarı geçen yılki seçimlere, jeopolitik gerginliklere, ticari ortaklıklarda yaşanan sorunlar ve küresel finansal piyasalardaki dalgalanmaya rağmen elde edilmiştir’ ifadesini kullandı.
 
Şimşek açıklamasında şunları da kaydetti: “2015 yılında büyüme, 4,3 puanlık katkı ile toplam yurt içi talep kaynaklı olmuştur. Özel sektör yatırımları da geçtiğimiz yıl yüzde 2,7 artarak büyümeye 0,5 puan katkı sağlamıştır. Net dış talep ise 0,3 puan negatif katkı ile büyümeyi sınırlandırmıştır.”
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol