kapat ikonu

Türkiye ekonomik olarak cendereye alınmak istendi

İTO Başkanı Avdagiç, günümüzde Türkiye’nin ekonomik olarak cendereye alınmak istendiği bir dönemin yaşandığını öne sürdü.

İTO’nun Ocak ayı olağan meclis toplantısında, ekonomiye ve kredi faiz oranlarına ilişkin konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, ocak ayında İstanbul Ticaret Odası’nın kuruluşunun 137. kuruluş yıldönümünü idrak ettiklerini hatırlatarak, Odanın 14 Ocak 1882’de Mehmet Ali Paşa Han’da 12,5 Türk lirasına kiralanan bir mekânda yapılan sade bir törenle resmen hizmete başladığını anımsattı.
 
TÜRKİYE EKONOMİK OLARAK CENDEREYE ALINMAK İSTENDİ
 
Avdagiç, günümüzde Türkiye’nin ekonomik olarak cendereye alınmak istendiği bir dönemin yaşandığını ifade ederek, yine Türkiye’de yerli üretimi baltalamak için çalışıldığını öne sürü. Yine Türkiye’yi yabancı ürünlerin yalnızca pazarı yapma gayretinde olanların bulunduğuna dikkati çeken Avdagiç, 137 sene önce buna karşı koyduklarını dile getirerek, Sultan Abdülhamid döneminde ve Cumhuriyet'in ilk yıllarında önemli başarılar da elde edildiğini, şimdi de aynı şekilde çalışıldığını vurguladı.
 
ZİRAAT BANKASI TÜKETİCİYE NEFES ALDIRACAK
 
Avdagiç, ekonomi yönetiminin son dönemde devreye koyduğu uygulamalardan da bahsederek, Ziraat Bankası şemsiyesi altında tüm kredi kartı borçlarının toplanmasının, tüketiciye nefes aldıracağını savundu.
 
HÜKÛMET TAM ZAMANINDAN ÖNLEM ALDI
 
Bu önlemin 684 bin kişiyi ilgilendirdiğinin altını çizen Avdagiç, aileleriyle beraber yaklaşık 3 milyonluk bir kitleden bahsedildiğini aktararak, 2018 yılının ilk 10 ayında bireysel kredi kartı borcunu ödememiş gerçek kişi sayısının 684 bin 220 kişi olduğunu bildirdi. Avdagiç, bireysel kredi kartı borcunun, Ekim 2018 döneminde bir önceki senenin aynı ayına kıyasla 102,8 milyar Türk lirası olduğunu söyleyerek, bu rakamın yüzde 6’sının yani 6,1 milyar Türk lirasının da takibe düşmüş durumda bulunduğunu ileri sürdü. Kredi kartı borçlarının ciddi bir soruna dönüşecek seviyeye geldiğini ifade eden Avdagiç, hükûmetin tam zamanında önlem aldığını iddia ederek, borcunu ödemeyenler ile borcunu ödeyememiş olanların, doğru ve adaletli bir şekilde ayırt etmek gerektiğini, Ziraat Bankası’nın da burada doğru ayrımı yapacağından emin olmak istediklerini belirtti.
 
ESNAFA 22 MİLYAR TÜRK LİRASI KREDİ DESTEĞİ
 
Avdagiç, hükûmetin ekonomik sıkıntılardan en çok etkilenen küçük işletmelere Halkbank aracılığıyla destek vereceğini anımsatarak, Halkbank’ın 350 bin esnafa 22 milyar Türk lirası kredi verdiğini söyledi. Destek kredisinin 10 milyar Türk lirasının ilk üç ayda; geri kalan tutarın da yılın tamamında kullandırılacağını anlatan Avdagiç, bunun çok önemli bir gelişme olduğunu dile getirerek, esnafa verilen bu desteğin, 10 Ocak’ta Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Kredi Garanti Fonu (KGF) destekli KOBİ kredileriyle birbirini tamamladığına işaret etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol