kapat ikonu

Türkiye dünyanın en dinamik ekonomilerinden birisi

Malta Ekonomi, Yatırım ve Küçük İşletmeler Bakanı Cardona, Türkiye’nin bölgenin hatta dünyanın en dinamik ekonomilerinden bir tanesi olduğunu savundu.

Malta Yatırım ve Küçük İşletmeler Bakanı Christian Cardona, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Malta İş Konseyi’nin, Malta Ticaret Odası iş birliğiyle İstanbul’da düzenlediği Türkiye-Malta İş konseyi Toplantısında açıklamalarda bulundu. Cardona toplantıya katılmaktan dolayı memnuniyet duyduğunu ifade ederek, bu konsey vesilesiyle güzel bir fırsatı değerlendirme şansı yakaladıklarını da anlattı.
 
Türkiye ve Malta’da yaşanan son gelişmeleri değerlendirmek için bu toplantıya katıldığını anımsatan Cardona, mevcut ilişkilerin daha da iyileştirilmesi adına çalışacaklarını belirterek, her iki ülkenin faydasına olacak şekilde daha fazla sinerji oluşturacaklarını bildirdi.
 
TÜRKİYE’NİN AB NEZDİNDEKİ KATILIM ÇALIŞMALARI DESTEKLENECEK
 
Cardona, Türkiye'nin Avrupa Birliği ve Gümrük Birliği ile söyledikleriyle ilgili olarak kendilerinin de AB ülkesi olduklarını, Türkiye-AB arasında en yakın ilişkileri desteklediklerini vurgulayarak, Malta olarak Türkiye'nin mümkün olduğunca en yakın şekilde AB bünyesinde olmasının herkesin çıkarına olacağını anlattı. Bu anlamda Malta hükûmeti adına söz de veren Cardona, Türkiye'nin AB nezdindeki katılım çalışmalarını desteklemeye devam edeceklerini ilan ederek, geçmişte çok önemli adımlar atıldığını ve heyet toplantılarının gerçekleştirildiğini anımsattı. Cardona, kurumlar ve şirketler arasında doğrudan temas kurmayı hedeflediklerini aktararak, bugün bir adım daha atıldığını, bu istikamette biraz daha ilerlendiğini söyledi. Cardona, amaçlarının; ilişkilerin daha derinleşmesi, bu ilişkilerin geliştirilmesi olduğunu aktararak, özellikle ticaret ve yatırım anlamında üzerlerine düşeni yapacaklarını iletti.
 
TÜRKİYE DÜNYANIN EN DİNAMİK EKONOMİLERİNDEN BİR TANESİ
 
Türkiye'nin bölge ve dünya ekonomisi için önemli olduğunu yineleyen Cardona, Türkiye’nin bu bölgenin ve hatta dünyanın en dinamik ekonomilerinden bir tanesi olduğuna dikkati çekerek, bundan dolayı Malta için birçok fırsatı barındıran bir ülke olduğunu ve özel sektörün de bu fırsatların peşine düşmesini canı gönülden desteklediklerini açıkladı. Cardona, Malta'nın ekonomik başarısında Türk firmalarının da katkı sağladığını ve bunun uluslararası ticaret için faydalı olduğunu dile getirerek, Türk müteahhitlerin ülkede yaptığı çok başarılı çalışmalar bulunduğunu anımsattı. Cardona, özellikle ulaşım, lojistik alanında farklı iş birlikleri yapılabileceğinden bahsederek, ticaret ilişkilerinin daha da geliştirebileceğini, artırılabileceğini dile getirdi. Türkiye'den gerçekleşen ithalatın şu anda 170 milyon avro civarında olduğunu, en büyük payın da burada mineral yakıtlar alanında olduğu bilgisini paylaşan Cardona, bunun dışında denizcilik, elektrik cihazları, mekanik ürünleri gibi çok farklı sektörlerin de bulunduğunu ifade etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol