kapat ikonu

Türkiye dünya organik pazarında

Almanya’nın Nürnberg şehrinde 10-13 Şubat arasında dünyanın en büyük organik fuarı gerçekleştirilecek. Biofach Organik Ürünler Fuarı’nda Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’nu 17. kez Ege İhracatçı Birlikleri üstlendi.

Organik ürünler alanında dünya pazarındaki yerini her geçen gün sağlamlaştırmakta olan Türkiye geçtiğimiz yıl Biofach Organik Ürünler Fuarı’na 13 firma ile katılım göstermişti. 2016 yılında sayı 16’ya çıktı.
 
Türk organik sektörünün Biofach’e gösterdiği alaka sebebiyle EİB, Türkiye ayrılan alanın genişletilmesi için fuar yönetimiyle temaslarda bulundu. Fuar idaresiyle gerçekleştirilen görüşmelerin ardından fuarda Türkiye’ye ayrılan alanın genişlemesi sağlanacak.
 
Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Nurettin Tarakçıoğlu, Biofach’ı 50 bini aşkın kişinin ziyaret ettiğini, katılımcı sayısının yüzde 8 arttığını, katılımcıların yüzde 69’unun uluslararası katılımcı olduğunu kaydetti.
 
Biofach Organik Ürünler Fuarıyla aynı zamanda dünyanın en kapsamlı uluslararası organik kongresini tertiplemiş olduklarını da belirten Tarakçıoğlu, "Dünya organik sektörü taraflarının fuara ve kongreye ilgileri bu yıl çok daha fazla oldu. 2015 yılında 13 firma ile milli katılım organizasyonu düzenlemiştik bu sene ise beraberimizdeki firma sayısı 16’ya çıktı. 376,5 m2’lik Türk holü artık bize yetmiyor, fuar idaresiyle alanımızı genişletmek üzere görüşmelerde bulunduk. Buna bağlı olarak da, 2017 yılında yapmayı planladığımız milli katılım organizasyonuna daha çok firmamızı götürmek ve Türk ürünlerini uluslararası alıcılarla ihracatçılarımızı buluşturmayı amaçlıyoruz" şeklinde açıklamalarda bulundu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol