kapat ikonu

Türkiye, avokado üretiminde rekora koşuyor

Türkiye’nin yüzde 89 avokado ihtiyacını karşılayan Antalya’da yaklaşık 5 bin dekar alanda üretim yapılıyor.

Türkiye’nin yüzde 89 avokado ihtiyacını karşılayan Antalya’da yaklaşık 5 bin dekar alanda üretim yapılıyor. Tropikal meyve olam avokadonun yetiştiriciliği ve tüketimi her geçen gün daha da artıyor.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamada; avokado üretim alanları genişlerken, yeni çeşit ve tekniklerin kullanılmasıyla verimliliğinde yükseldiğine işaret etti. Diğer yandan çarşıda, pazarda bulunabilir hale gelen ve sağlığa olan olumlu etkileriyle hızla tüketimi ülke genelinde artan avokado üretiminin yüzde 89’unun Antalya'da yapıldığı vurgulandı.

Avokado hangi alanlarda kullanılıyor?

Sebze olarak da kullanılan avokadonun, zeytinyağı gibi yağ çıkarılabilen, kozmetik ve ilaç sektörünün de faydalandığı bir bitki olduğunu belirten bakanlık yaptığı açıklamada; 2004 yılında 590 dekar alanda 252 ton üretiminin yapıldığını, 2018'de 4 bin 925 dekarda 2 bin 567 tona ulaştığını belirtti.

“Yüzde 1000’den fazla artış oldu”

Açıklamada; bu rakamlara göre avokado üretiminde 2004'ten bu yana yüzde 1000'den fazla artış olduğu, Gazipaşa ve Alanya ilçelerinde yoğun yetiştirilen avokadonun Manavgat, Aksu ve Serik ilçelerinde de yetiştiriciliğinin yaygınlaştığı, Antalya’nın sahip olduğu iklim ve coğrafi koşullar itibarıyla oldukça geniş yelpazede tarımsal ürün yetiştirilmesine uygun bir bölge olduğu, beş kıtada 50'ye yakın ülkede tarımı yapılan avokadonun her zaman yeşil, tropik bir meyve türünün olduğu, ekolojik koşullardaki seçiciliği nedeniyle yetiştirilen alanların sınırlı olmasından dolayı sadece Akdeniz sahil şeridinde ticari amaçla avokado yetiştiriciliği yapıldığı ifade edildi.

 

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol