kapat ikonu

Türkiye artık tünelden çıktı, türbülansı geride bıraktı

VakıfBank Genel Müdürü Özcan, yapısal değişim ve dönüşüm sayesinde Türkiye’nin artık tünelden çıktığını ileri sürerek, türbülansın geride kaldığını söyledi.

Gazetecilere konuşan VakıfBank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan, Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi'ne geçişin ardından karar alma süreçlerinin çok hızlandığına işaret ederek, yapısal değişim ve dönüşüm ile birlikte Türkiye’nin artık tünelden çıktığını ve türbülansı geride bıraktığını öne sürdü.
 
YAPILANLAR GEZİ İLE BAŞLAYAN SÜRECİN NİTELİĞİNDE
 
Türkiye’nin 2018’de aslında çok iyi başladığını fakat Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemiyle ilgili seçimin gündeme gelmesinin ardından bir anda piyasaların karışmaya başladığını dile getiren Özcan, önce piyasa algısının bozulmaya çalışıldığını belirterek, yapılanların Gezi olaylarıyla başlayan bir sürecin devamı niteliğinde olduğunu iddia etti. Özcan, 2013 yılında Gezi olaylarıyla başlayan, 17-25 Aralık'la devam eden ve nihayet 15 Temmuz 2016’daki FETÖ’cülerin hain darbe girişimiyle doruğa ulaşan Türkiye’ye yönelik saldırıların boyut değiştirdiğini ifade ederek, bu sefer Türk ekonomisini hedef aldıklarını ve kur ataklarıyla kendini gösterdiğini belirtti.
 
HAKSIZ YERE TÜRKİYE’NİN VE BANKALARIN NOTUNU DÜŞÜRDÜLER
 
Bu süreçte reyting şirketlerinin de hiçbir gereği olmamasına rağmen haksız yere ülke notunu ve Türk bankalarının notunu düşürdüğünü hatırlatan Özcan, böylece uluslararası yatırımcıların Türkiye’ye olan güveninin sarsmaya çalışıldığını kaydederek, yine bu dönemde kur ataklarıyla da dolar karşısında Türk lirasının hızlı bir değer kaybı yaşadığına işaret etti. Özcan, fakat bütün bunlar olurken Türkiye'de seçimlerin büyük bir başarıyla sonuçlandığını ve Türkiye'nin yeni bir sisteme geçtiğini aktararak, Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sisteminin getirdiği çok önemli bir şey olduğunu ve bunun sayesinde karar alma süreçlerinin çok hızlandığını söyledi. Etkin yönetimin gerçekten zirveye çıktığını savunan Özcan, bu vesileyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde daha önceki saldırıların devlet ve millet işbirliğiyle nasıl atlatıldıysa bu badirelerin de atlatıldığını ilan etti.
 
TÜRBÜLANS GERİDE KALDI
 
Cumartesi ve pazar günü bile her türlü kararların alınabildiğini söyleyen Özcan, mesai kavramı olmadan gece gündüz çalışıldığını ve alınan proaktif tedbirler sayesinde ekonomide düzelmelerin başladığını belirterek, bugün itibarıyla bakıldığında makroekonomik göstergelerin çok pozitif olduğunu iletti. Özcan, enflasyon oranlarında ciddi bir gerileme olduğunu, faizlerde de bir gerileme yaşandığını, mevduat ve kredi faizlerinin düştüğünü hatırlatarak, kurda da ciddi bir istikrarın sağlandığını açıkladı. Özcan, sözlerinin sonunda bu yapısal değişim ve dönüşüm ile birlikte Türkiye’nin artık tünelden çıktığını ve yaşadığı türbülansı geride bıraktığını iddia etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol