kapat ikonu

Türkiye, Ar-Ge ve yenilikçiliğin önderliğinde büyüyecek

Bakan Varank, Türkiye'nin Ar-Ge ve yenilikçiliğin önderliğinde katma değer üreterek büyüyeceğini ileri sürdü.

  • Gündem
  • 29 Kasım 2018 16:35
  • Son Güncelleme: 29 Kasım 2018 16:51
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından dün yayımlanan "Ar-Ge Faaliyetleri Araştırması-2017" verilerine ilişkin geçen yıl Ar-Ge harcamalarının bir önceki seneye göre yüzde 21,2 artarak 29 milyar 855 milyon Türk lirasına yükseldiğini belirterek, Ar-Ge harcamalarının gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) içindeki oranının yüzde 0,96'ya çıktığını, bunun da 2013'ten beri gözlenen istikrarlı artış eğiliminin olduğunun altını çizdi.
 
EN FAZLA PAY ŞİRKETLER TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLDİ
 
Varank, Ar-Ge harcamalarına özel sektörün öncülük ettiğini öne sürerek, bu durumun hedeflerin karşılanması açısından son derece dikkat çekici olduğunu savundu. TÜİK tarafından dün açıklanan verilere göre en fazla Ar-Ge harcamasının yüzde 56,9'luk payla şirketler tarafından gerçekleştirildiğini hatırlatan Varank, şirketleri yüzde 33,5'lik payla üniversiteler ve yüzde 9,6'lık payla genel devletin izlediğini aktardı.
 
AR-GE PERSONELİNDEKİ ARTIŞ SEVİNDİRDİ
 
Varank, sevindirici bir başka gelişmenin ise Ar-Ge personeli sayısındaki artış olduğuna işaret ederek, tam zamanlı Ar-Ge personeli sayısının yüzde 12 artarak 153 bin 552 kişiye ulaştığını, kadınların payının da yüzde 32'ye çıkarak artış eğilimini sürdürdüğünü anımsattı.
 
TÜRKİYE, AR-GE VE YENİLİKÇİLİĞİN ÖNDERLİĞİNDE BÜYÜYECEK
 
Bu olumlu gelişmelerde Bakanlığın öncelikli faaliyetleri arasında yer alan teknoparklar ve Ar-Ge merkezlerinin önemli bir rol oynadığını anlatan Varank, Türkiye’nin Ar-Ge ve yenilikçiliğin önderliğinde katma değer üreterek büyüyeceğini yineledi.
 
FİRMALARA 14 YILDA 750 MİLYON TÜRK LİRASI HİBE DESTEĞİ VERİLDİ
 
Varank, Türkiye’nin Ar-Ge önderliğinde yüksek katma değerli üretim yapısına kavuşma hedefi doğrultusunda, girişimcilere ve teknoloji tabanlı işletmelere çok çeşitli destekler sunulduğundan bahsederek, teknoparklarda yer alacak firmalara altyapı, idare binası ve kuluçka merkezi inşaatları kapsamında 14 yılda 750 milyon Türk lirası hibe desteği verildiğini bildirdi.
 
FİRMA SAYISI 2017’DE YÜZDE 6,7 ARTTI
 
Hâlihazırda 60 teknoparkta teknoloji ve yenilik faaliyetlerinin tüm hızıyla devam ettiğini duyuran Varank, teknoparklardaki firma sayısının 2017'de yüzde 6,7 artarak 4 bin 624'e, Ar-Ge personeli sayısının ise yüzde 9,9 artarak 36 bin 943'e ulaştığını söyledi. Varank, bu gelişmelerin ardından da teknoparklardaki toplam satış tutarının yüzde 22,7 artarak 53 milyar Türk lirasına çıktığını ifade ederek, toplam ihracatın da 3,6 milyar dolara ulaştığını vurguladı.
 
AR-GE VE TASARIM MERKEZLERİ DE BAKANLIKÇA DESTEKLENİYOR
 
Varank, teknoparklarda geliştirilen ürün ve teknolojilerin diğer sektörlerde oluşturduğu çarpan etkisinin de dikkate alındığında, istihdama ve ülke ekonomisine olan katkısının bu rakamların çok daha ötesinde gerçekleşeceğinin aşikâr olduğuna dikkati çekerek, Ar-Ge ve yenilikçilik ekosisteminin diğer önemli aktörlerinden olan Ar-Ge ve tasarım merkezlerinin de Bakanlık tarafından desteklendiğini açıkladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol