kapat ikonu

Türkiye Almanya Ticari İlişkileri Geliştirilecek

Alman Türk Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılan değerlendirmelerin ardından iki ülke arasındaki ticari anlaşmaların iyi düzeyde gittiği ifade edildi.

Alman Türk Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olan Markus Slevogt Türkiye ile Almanya arasında gerçekleştirilen ticari anlaşmaları yeniden ele aldı. Türkiye İstatistik Kurumu verilerini inceleyerek şubat ayında en fazla ihracat yapılan ülkenin Türkiye olduğunu belirledi. İhracat miktarı ise 1 milyar 225 milyon dolar olarak belirlendi. Bu rakamların Türkiye ile Almanya arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek açısından son derece önemli olduğu bir kez daha dile getirilmiş oldu.
 
Yapılan değerlendirmelerde ilerleyen zamanlarda Türkiye ile Almanya arasında gerçekleştirilen bu ticari anlaşmaların Türkiye lehine artış göstermesi ve büyük bir gelişim sağlaması planlanıyor. Ticaret hacminin toplam 36.5 milyar dolar olduğu tespit edildi. Bu kadar büyük bir ticaret hacmi varken iki ülkenin birbirleri için son derece önemli oldukları ve dış ticaret ortaklığı bakımından birbirleri için ilk sırayı aldıkları ifade edildi.
 
Gelişmeler Devam Edecek
 
İki ülke arasında cazip mal ve hizmetlerin sunulmaya devam edilmesi halinde bu ilişkilerin devam etmesi bekleniyor. İlerleyen günlerde iki ülke arasında yapılan görüşmelerde Gümrük Birliğinin iyileştirilmesi ve tarife dışı ortaya çıkan engellerin kaldırılması halinde yapılacak ticaret hacminin daha fazla artması bekleniyor. Bu durumda iki ülke arasında ekonomik refahın artması da beklentiler arasında yer alıyor. Türkiye Alman şirketlerinin yeni bir pazar oluşturma istekleri içerisinde son derece çekici bir ülke olarak ifade edildiği için tercihlerde ilk sırayı alıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol