kapat ikonu

Türkiye aktarma merkezi hüviyetini daha üst düzeye çıkaracak

Turkon Line Üst Yöneticisi Kalkavan, Türkiye'de konteyner pazarının son 10 sene içerisinde ortalama yüzde 8,3 büyüdüğünü belirtti.

Turkon Line Üst Yöneticisi (CEO) Alkın Kalkavan, konteyner taşımacılığı ile ithalatçı ve ihracatçının yükleme dengelerini çok rahat görebildiklerini ifade ederek, ihracat bakımından 2018’in beklentinin de üzerinde geçtiğini bildirdi. Bütün pazardaki oyuncuların dolu yükleme gerçekleştirebildiği bir yılın geride kaldığını dile getiren Kalkavan, aynı oranda ithalatta da sıkıntılı bir süreç yaşandığını anımsattı. Kalkavan, ihracattaki yükleme faktörlerinin yüzde 30-40 arttığını kaydederek, ithalatta da aynı oranda azalma olduğunu vurguladı.
 
TÜRKİYE, DÜNYADAKİ GELİŞMELERDEN OLUMLU AYRIŞTI
 
Geçen sene gündemi meşgul eden dolardaki yükseliş, ticaret savaşları, Brexit ve jeopolitik riskler gibi gelişmelerin küresel konteyner sektörüne yansımalarından da bahseden Kalkavan, Türkiye’nin dünyadaki bu gelişmelerden olumlu ayrıştığını savunarak, Türkiye insanının çok çalışkan ve cefakâr olduğunu anlattı. Kalkavan, yaşanan kur risklerine, yüksek faiz oranlarına, politik risklere karşın inanılmaz bir performans gösterip Çin'in Batı'ya olan açığını belli mal cinslerinden giderdiğine dikkati çekerek, belli başlı sektörlerin, ticaret savaşları ve kurun etkisiyle ihracattan daha fazla pay aldığını aktardı.
 
TÜRKİYE, ÇİN VE UZAK DOĞU ÜLKELERİNİN BATI’YA OLAN İHRACATINDAN PAY ALACAK
 
Bunun da kendilerine olumlu yansıdığını öne süren Kalkavan, şu anda global çapta verilerin ekonomik aktivitede biraz soğumaya işaret ettiğine değinerek, Türkiye'de de ekonomik aktivite hızının biraz düşeceğini, fakat bu düşüşün diğer ülkelere göre daha az olacağını, Türkiye'nin bundan sıyrılacağını ileri sürerek, Türkiye’nin ticaret savaşları ortamında Çin başta olmak üzere Uzak Doğu ülkelerinin Batı'ya olan ihracatından pay alacağını kaydetti.
 
TÜRKİYE, AKTARMA MERKEZİ HÜVVİYETİNİ ÇOK DAHA ÜST SEVİYELERE TAŞIYACAK
 
Kalkavan, Turkon Line olarak şu anda 26 ülkede, 46 limana uğradıkları bilgisini paylaşarak, bu limanları 2019'da genişletmeyi düşünmediklerini ve bulundukları durumu korumak istediklerini anlattı. Konteyner pazarının son 10 senelik büyüme ortalamasının Türkiye'de yüzde 8,3, Avrupa ülkelerinde yüzde 2,4 ve dünyada yüzde 4,4 olduğuna dikkati çeken Kalkavan, yüzde 50'ye ulaşan bir paya sahip Avrupa ve Uzak Doğu'nun yanında Orta Doğu ve Kuzey Amerika ağırlıklı olarak ihracatın elleçleyen Türkiye konteyner taşımacılığının, son dönemlerde özellikle Afrika, Orta Doğu, Uzak Doğu potansiyel pazarlarında hızlı bir gelişim yakaladığını vurgulayarak, ilgili gümrük uygulamalarında yapılabilecek bazı düzenlemelerle Türkiye’nin aktarma merkezi olma hüviyetini çok daha üst seviyelere taşıyacağını dile getirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol