kapat ikonu

Türkiye 2018'i ihracat rekoruyla kapatacak

Bakan Pekcan, ihracatta kasım ayında rekor kırıldığını anımsatarak, "Aralıkta da bunu artırarak, 2018'i rekorla kapatacağız." açıklamasında bulundu.

  • Gündem
  • 07 Aralık 2018 14:36
  • Son Güncelleme: 07 Aralık 2018 14:55
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan,100 Günlük Eylem Planı'nı başarı göstererek eksiksiz bir hâlde tamamladıklarını aktararak, yeni sistemde bakanlıkların birleştirilmesinin fazlaca pozitif yönde etkilerini gördüklerini ifade etti.
 
18 FİRMA KENDİ TESİSLERİNDE GÜMRÜKLEME İŞLEMLERİNİ GERÇEKLEŞTİRİYOR
 
Gümrük işlemlerinin kolaylaştırılmasına yönelik çalışmalar ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Bakan Pekcan, özetle şu ifadeleri kullandı:
 
"Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier buraya bizi ziyarete geldiğinde gümrüklerde yaptığımız örnekleri paylaştım. Altmaier, 'Sayın Bakanım, siz bu işi çözmüşsünüz, biz Brexit'i nasıl çözeceğimiz konusunda fikir sahibi değildik. Biz size ekip gönderelim. Biz İrlanda'da sanal gümrüğü iyi mi yapacağız diyorduk, siz burada bu işin de üstesinden gelmişsiniz.' dedi. Detaylara girersek, biz yerinde gümrüklemeyi getirdik. Şu an güvenilir 18 firmamıza kesinlikle potansiyel suçlu gibi davranmıyoruz. Onlar kendilerine ait tesislerde gümrükleme işlemi yapabiliyor, gümrüklere uğramadan ihracata ürün gönderebiliyorlar. Dolayısıyla potansiyel tehdit oluşturan bazı işlemlere daha kaliteli süre ayırabiliyoruz, daha çok gözlemleyebiliyoruz, daha çok inceleyebiliyoruz. Yetkilendirilmiş yükümlü statüsünde 399 firmamız var, 97 şirket da bekliyor."
 
Varış öncesi gümrüklemeyle ilgili pilot uygulamaya başladıklarının bilgisini veren Pekcan, uygulamanın Tekirdağ Limanı'nda başarı göstermiş bir halde gerçekleştiğini, üretici ihracatçı firmaların ham madde, ara malı ithalatında uygulanmak suretiyle bu uygulamayı başlattıklarını ve vapur daha limana yaklaşmadan hazırlık süreçlerinin tamamlanabildiğini, limana yaklaştığında ise gümrük işlemlerinin tamamlanmış bulunduğunu böylece yığın ve para kaybının olmadığını söyledi.
 
BİZİM İŞİMİZ TİCARETİ KOLAYLAŞTIRMAK
 
Konteyner takip sisteminin olduğuna da işaret eden Bakan Pekcan, şöyle konuştu:
 
"Şu anda Haydarpaşa Limanı hariç, tüm limanlarda, Alsancak Limanı da 15 Aralık'ta devreye girecek, 20 limanımızda etken olarak tüm konteynerlerin çıkıştan varış noktasına kadar takip edebiliyoruz. Tır kayıt sistemimiz sayesinde, Türkiye sınırları içindeki tüm tırları takip edebilme imkânına sahibiz. Liman Tek Pencere Projemiz var, şu anda 17 değişik kurumdan 125 evrakı tek merkezden girebiliyoruz. İthalatta 38, ihracatta 18 evrakımız kaldı. Menşe şahadetnamesini, özgür dolaşım belgelerini online olarak verebiliyoruz. Bankalarımız hazır olduğunda gümrüklere verilen güvence mektuplarını da 2019'da online alabileceğiz."
 
Dış ticaret rakamlarına ilişkin soruya Pekcan, sivil cemiyet kuruluşlarıyla kurmuş oldukları istişare kurulunun çalışmalarıyla ticarete ilişkin tüm paydaşların sorunlarını çözüm önerileriyle beraber masaya yatırdıklarını dile getirdi.
 
Pekcan, şu ana kadar 747 talebin geldiğini, bu taleplerden 270'inin bakanlığının haricinde bulunduğunu bildirerek, "Ticaret Bakanlığı olarak işimiz, ticaret erbabının, ihracatçının, esnafın, sanatkarın işini kolaylaştırmak, ticaretin kolaylaştırılmasını sağlamak." dedi.
 
İHRACATTA REKOR KIRMAYA DEVAM
 
İhracatta kasımda rekor kırıldığını hatırlatan Pekcan, "Aralık ayında da devam edeceğiz, hem aylık ihracatımızda hem de senelik ihracatımızda üstün dereceli kıracağız. 2018'i rekorla kapatacağız." diye konuştu.
 
Dünya Ticaret Örgütü kuralları çerçevesinde üretici ihracatçısını koruduklarını, korumak zorunda olduklarını belirten Pekcan, bu doğrultuda da bazı önlemler aldıklarını söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol