kapat ikonu

TürkAkım Türkiye'yi Rus gazında 'ara kullanıcı' yapacak

Enerji Piyasaları ve Politikaları Enstitüsü Başkanı Özdemir, TürkAkım ile Türkiye’nin ilk defa Rus gazında nihai kullanıcı konumundan ara kullanıcı konumuna geçeceğini vurguladı.

Enerji Piyasaları ve Politikaları Enstitüsü Başkanı (EPPEN) Volkan Özdemir, TürkAkım'ın sadece taşımacılığı kapsayan bir proje olduğunu belirterek, dolayısıyla Türkiye'nin merkez olacağı yönündeki tartışmaların TürkAkım ile ilgisinin bulunmadığını dile getirdi.
 
TÜRKİYE, RUS GAZINDA ARA KULLANICI KONUMUNA GEÇECEK
 
TürkAkım'ın Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı'nda (TANAP) SOCAR'a olduğu gibi Gazprom'a önemli imtiyazlar tanıyan bir proje olduğunun altını çizen Özdemir, TürkAkım'ın Türkiye'ye ciddi bir stratejik katkısı olduğunu savundu. Özdemir, Türkiye’nin böylece Ukrayna kaynaklı transit riskinden kurtulduğunu, TANAP'tan farklı olarak ikinci hattın Bulgaristan üzerinden gideceğini anlattı. Böylece, Türkiye’nin ilk defa Rus gazında nihai kullanıcı konumundan ara kullanıcı konumuna geçeceği bilgisini paylaşan Özdemir, Rusya’nın Türkiye üzerinden azımsanmayacak bir miktarı Avrupa'ya gönderdiğinde iki ülke arasında daha dengeli bir ilişkinin meydana geleceğini aktardı.
 
İKİ ÜLKE İLİŞKİLERİNİ BİR ÜST SEVİYEYE TAŞIYACAK
 
Özdemir, projenin Türkiye-Rusya iş birliğini jeostratejik olarak bir üst seviyeye taşıyacağını öne sürerek, Türkiye’nin TANAP'ı da TürkAkım'ı da istediği gibi şekillendiremediğini söyledi. Burada hem Azerbaycan hem de Rusya ile ortak ticaret şirketi kurarak, Türkiye’nin bir enerji merkezi olması gerektiğini ifade eden Özdemir, bunun iyi yönetilemediğini açıkladı.
 
Bu durumun TürkAkım'ın ciddi bir fırsat sunmadığı anlamına gelmediğini hatırlatan Özdemir, Türkiye'nin Güneydoğu Avrupa gaz piyasasında taşımacılık açısından bir oyuncu hâline geldiğine işaret etti.
 
TÜRKİYE, 3 MİLYAR DOLARLIK TRANSİT ÜCRETİNDEN KURTULACAK
 
Akdeniz Ülkeleri Enerji Şirketleri Birliği Hidrokarbonlar Müdürü Dr. Sohbet Karbuz, TürkAkım projesinin Türkiye'nin transit riskini kaldırdığını ve bu yüzden son derece önemli olduğuna dikkati çekerek, Türkiye'nin anlaşmaya göre TürkAkım'ın birinci hattından aldığı gazda da bir indirim elde etmeyeceğini, ancak Rusya'nın Ukrayna üzerinden yaptığı yıllık 3 milyar dolarlık transit ücretinden kurtulacağını duyurdu.
 
TürkAkım'ın Türkiye'nin merkez olma konusuna da hiçbir katkısının olmayacağını anımsatan Karbuz, Rus gazının yüzde 80'inini Ukrayna’nın üzerinden geçtiğini, ancak ticaret merkezi (hub) olamadığını kaydetti. Karbuz, Türkiye’nin merkez olma rüyasından vazgeçmemesi gerektiğini ve merkez olunması için ne gerekiyorsa yapılmasını isteyerek, bunun bir süreç olduğunu, en azından 10 yılın süreceğini bildirdi.
 
TÜRKİYE İTHALATI SERBEST BIRAKMALI
 
Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Arslan, asıl konunun Türkiye'deki ithalat serbestliğinin sağlanması olduğuna değinerek, Türkiye’nin ithalatı serbest bırakmadığı sürece hiçbir zaman için geçiş ülkesi konumundan merkez konumuna gelmesinin mümkün olamayacağını ileri sürdü.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol