kapat ikonu

TürkAkım Projesi’nin deniz bölümü tamamlandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in talimatıyla TürkAkım Projesi'nin deniz bölümüne döşenecek son boru indirildi.

TürkAkım Projesi deniz bölümünün tamamlanmasıyla birlikte Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in katılımıyla İstanbul Kongre Merkezi'nde yapılan törenle deniz bölümüne döşenecek son boru indirildi.
 
Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, TürkAkım Projesi Deniz Bölümünün Tamamlanması Törenine katıldı.
 
TürkAkım doğal gaz boru hattı projesinde Türkiye'ye gaz sağlayacak ilk hattın deniz kısmının nihayet tamamlandığı duyuruldu. Deniz kısmının tamamlanmasıyla birlikte İstanbul Kongre Merkezi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin'in de hazır bulunduğu bir tören düzenlendi.
 
TürkAkım Projesinin deniz bölümü tamamlandı-1
 
TOPLAM KAPASİTESİ 31,5 MİLYAR METREKÜP
 
Toplam kapasitesi 31,5 milyar metreküp olan projenin deniz kesiminin, 930 kilometre uzunlukta 2 boru hattından oluştuğu biliniyor. Her bir hattın kapasitesinin yıllık 15,75 milyar metreküp olduğu aktarıldı.
 
HAT, RUSYA’DAN KIYIKÖY’E GİRİŞ SAĞLIYOR
 
Hat Rusya'nın Anapa şehrinden çıkarak Türkiye'de Kıyıköy'e giriş sağlıyor. Önümüzdeki yılın sonunda da Rusya'dan Türkiye'ye doğal gaz akmaya başlayacağı bildirildi. TürkAkım, İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir gibi sanayi şehirlerine doğal gaz sağlayarak bölgedeki üretimin güvencesi hâline gelecek.
 
TürkAkım Projesinin deniz bölümü tamamlandı-2
 
BİR HATLA TÜRKİYE’YE 15,75 MİLYAR METREKÜP DOĞAL GAZ
 
Bir hatla Türkiye'ye 15,75 milyar metreküp doğaz gaz gönderileceği ifade edilirken, ikinci hatla Türkiye üzerinden Avrupa'ya doğal gaz taşınacağı vurgulandı. İkinci hattın da Türkiye'den Yunanistan'a veya Bulgaristan'a bağlanacağı, bu konuda da görüşmelerin devam ettiği açıklandı.
 
BÖLGE İÇİN PEK ÇOK AVANTAJI VAR
 
Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, TürkAkım Projesi'nin son aşamasına gelindiğini söyleyerek, TürkAkım'ın sadece Türkiye için değil komşular için de pek çok avantajı olduğunu öne sürdü.
 
2019’DA FAALİYETE GEÇMEYE HAZIR OLACAK
 
Projeyi Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin ulaştığı yüksek seviyenin ifadesi olarak gören Cumhurbaşkanı Erdoğan, enerji iş birliği alanında atılan yeni bir adıma daha şahitlik edildiğini anımsatarak, TürkAkım Projesi’nin 2019 yılında yapılacak testlerin ardından faaliyete geçmeye hazır olacağını kaydetti.
 
TÜRKİYE İLE RUSYA ARASINDAKİ İŞ BİRLİĞİ GENİŞ YELPAZEDE İLERLİYOR
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye için Rusya Federasyonu'nun uzun vadeli iş birliği yapabilecek güvenilir bir dost ve önemli bir doğal gaz tedarikçisi olduğunun altını çizerek, Rusya ile iş birliğinin çok geniş bir yelpazede ilerlediğini, hedefin de 100 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaşmak olduğunu dile getirdi.
 
TÜRKİYE’NİN KONUMUNA OLUMLU ETKİ YAPACAK
 
Projenin isim babasının Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu işaret eden Rusya Devlet Başkanı Putin de 100 milyar dolarlık ticaret hacmine genişletilmesi gerektiğini dile getirerek, TürkAkım’ın Türkiye'yi önemli bir doğal gaz merkezi hâline getireceğini ve Türkiye Cumhuriyeti'nin konumuna da olumlu etki yapacağını savundu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol