kapat ikonu

Türk zenginlerinin serveti 1.8 milyar dolar eridi

Forbes’ın her yıl düzenlediği Türkiye’nin en zengin kişileri listesinin başında bu yıl da Murat Ülker yer aldı. Forbes’ın haberine göre bu yıl listede ilk 3 sırada yer alan isimlerin toplam servetinde 1.8 milyar dolarlık erime yaşandı.

  • Gündem
  • 29 Şubat 2016 11:50
  • Son Güncelleme: 29 Şubat 2016 12:24
İki haftada bir yayınlanan Türkiye’nin en büyük iş dergisi Forbes’ın hazırladığı listeye göre bu yıl Türkiye’nin en zengin kişisinin Murat Ülker olduğu belirlendi.
 
Murat Ülker ikinci kez Türkiye’nin en zengin kişisi seçildi
Forbes’ın açıkladığı Türkiye’nin en zenginleri listesinde geçen yıl zirvede yer alan Murat Ülker bu yıl da birinciliği bırakmadı. Ülker bu yıl da Türkiye’nin en zengin kişisi olarak belirlendi. Geçen yıl Murat Ülker’in 4.4 milyar dolarlık bir serveti bulunan Ülker bu yıl da 2.9 milyar dolarlık serveti ile yine ilk sırada.
 
En zengin aile Koç ailesi
Derginin listesinin dışında servetler konusunda değindiği bir diğer nokta da, en zengin Türk aileleri. En zengin Türk ailesinin ise Koç ailesi olduğu belirlendi. Murat Ülker’den sonra Türkiye’nin en zengin ikinci kişisinin de 2.6 milyar dolarlık servetiyle Hüsnü Özyeğin olduğu açıklandı. Ferit Şahnek de listede 2.4 milyar dolar servetiyle üçüncü sırada yer aldı. İlk üç sıradaki zenginlerin serveti bu yıl toplamda 1.8 milyar dolarlık bir kayıp yaşadı.
 
Türk zenginlerinin serveti 1.8 milyar dolar eridi-1
Listede 21 kadın yer alıyor
Forbes Türkiye listesinde yer alan 31 kişi yarın açıklanacak "dünyanın en zenginleri" listesinde de yer alıyor. Toplamda 114 kişilik zenginler listesinde toplamda 21 kadın zengin bulunuyor.
 
İlk kez milyarder olanlar
Listede ilk kez milyarder olan isimler de dikkat çekti. Milyarderler ligine ilk kez bu yıl giriş yapanlar arasında Akfen Holding’in patronu Handi Akın, LC Waikiki’nin sahibi Mustafa Küçük ve Taha Holding’in patronu Şefik Yılmaz Dizdar yer aldı. Bu üç isim de ilk kez milyarderler listesinde yer alabildi.
 
Zenginler listesini ‘turizm’ patronları doldurdu
Listedeki zenginlerin genelde turizm sektörü patronları ve yatırımcıları olduğu dikkat çekti. Daha sonra finans sektöründe bir yoğunluk olduğu gözlemlenirken zenginlerin yüzde 39’unun da perakende sektöründeki patronlar olduğu tespit edildi. Rakamsal veriler ise şu şekilde, Türkiye’nin en zenginleri listesindeki sektörel dağılım: turizm yüzde 58, finans yüzde 43 ve perakende yüzde 39.
 
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol