kapat ikonu

Türk yatırımcılar farklı coğrafyalara açılmalı

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ateş, Türkiye'nin ve Türkiyeli yatırımcıların sadece belirli ilişkiler içerisinde çok düşük marjlarla dış satım yapmak yerine daha farklı coğrafyalara açılması gerektiğini savundu.

  • Gündem
  • 16 Ocak 2019 22:50
  • Son Güncelleme: 16 Ocak 2019 23:03
Gazetecilere konuşan Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, Çin ve Türkiye arasındaki ekonomik ve sosyal ilişkilerden bahsederek, son dönemlerde dünyada dip dalgaların veya ekonomik fay hatlarının tekrardan belirlendiğini anlattı. Yani Avrupa Birliği'ne, yakın coğrafyaya alışık olunan ihracat durumunun değiştiğini öne süren Ateş, ekonomik ilişkilerin değiştiğini, dolayısıyla Türkiye'nin son 10-15 sene içerisinde biriktirdiği güç ve daha çok ulusal çıkarlar çerçevesinde hareket etme kabiliyetinin arttığını dile getirerek, Türkiye'nin ve Türkiyeli yatırımcıların yalnızca belirli ilişkiler içerisinde çok düşük marjlarla dış satım gerçekleştirmek yerine daha farklı coğrafyalara açılması gerektiğini vurguladı.
 
TÜRKİYE İLE ÇİN ARASINDAKİ TİCARİ İLİŞKİDE DENGESİZLİK VAR
 
Ateş, bu şekilde de alternatiflerin sadece tek yönlü olmadığını hatırlatarak, özellikle Pasifik ve Çin’in ve o bölgede yaratılan sermayenin, bilişim, teknoloji ve ihracat üretim kapasitesinin Türkiye ile birleşmesinin şart olduğunu ifade etti. Bu anlamda kültürel ağların önemli olduğunu fakat Türkiye’yi tanıtım faaliyetlerinin sürdürülebilir olması adına bunların mutlaka ekonomik ve ticari ilişkilerle taçlandırılması gerektiğini belirten Şeref Ateş, böylelikle Türkiye'nin lehine bir ağın oluşturulabileceğine işaret ederek, bu anlamda da şu anda Türkiye ve Çin arasındaki ticaret ilişkisinde, yani ithalat-ihracat dengesinde ne yazık ki bir dengesizlik bulunduğunu bildirdi. Ateş, bu dengesizliğin değiştirilmesini istediklerini ileterek, bunun için Türkiye’den daha fazla ihracatın mümkün olabileceğini ve Çinli firmaların da kendileriyle bu konuda hem fikir olduğunu vurguladı.
 
TÜRKİYE’YE 2018 YILINDA GELEN ÇİNLİ TURİST SAYISI 380-400 BİN CİVARINDA
 
Fakat bunun için de Çin'deki Türkiye algısının daha pozitif hâle gelmesinin şart olduğunun altını çizen Ateş, Çin'den yurt dışına senede 140 milyon insan gittiğini anımsatarak, Türkiye'ye 2018 yılında gelen Çinli turist sayısının sadece 380-400 bin civarında bulunduğunu anlattı. Ateş, Çin’in birçok alanda Türkiye’den ithal edebileceği ürünlerin bulunduğuna dikkati çekerek, bunların da sağlanabilmesi adına bu ticari ilişkilere zemin hazırlayacak insan kaynağının yetiştirilmesi gerektiğini ifade etti. Çince bilen ve Çin’de de Türkçe bilen insanların, bu ilişkilerin ve değişimlerin yükseldiği seviyede Türkiye'nin gücünün artacağını ve böylece Türkiye'nin tek bir alternatifinin Batı Bloku olmadığı, Avrupa Birliği olmadığını da aslında ekonomik ilişkilerde dünyaya göstereceğini iddia eden Ateş, algı olarak hem de reel ilişkiler bakımından Çin’in böyle bir önemi olduğunu söyledi.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol