kapat ikonu

Türk Ürünleri 'Çatı Marka' Altına Girecek

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pekdemirli Türk ürünlerinin uluslararası pazarlara açılmasını sağlayacak bir çatı markanın kurulacağı konusunda açıklamalarda bulundu.

Bir süredir yüksek kaliteli ve tamamen yerli olan Türk ürünlerinin uluslararası pazarlara açılması için çalışmalar yapılıyordu. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pekdemirli tarafından yapılan yeni bir açıklama sonrasında Türk markalarına ümit verecek yeni bir çalışma üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Bir 'çatı marka' planlandığı ve bu marka altına girecek ürünlerin uluslararası pazarlara açılma konusunda daha büyük kolaylıklar yaşayacakları ifade edildi. Yılın ilk yarısı henüz bitmeden markanın detaylarını paylaşacaklarını belirtmeleri dikkat çekti.
 
Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesinde Tarım ve Ormancılık Bakanı Bekir Pekdemirli önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin tarımsal hasılatlar konusunda Avrupa ülkeleri arasında ilk sıraya yerleştiğini belirtti. Ancak bu durum işlenmiş gıda konusunda biraz daha farklı. Genel olarak aynı başarıyı sağlayamadıkları için yeni bir çalışma üzerinde çalıştıkları belirtildi.
 
Türk Markaları Uluslararası Piyasaya Açılacak
 
Türkiye etiketli olan ürünlerin kendi özelliklerinden ayrı olarak kalite, tüketici bilinci ve ambalaj açısından da önemli bir çalışma içerisine girdiği belirtildi. Bu konuda ürünlere yeni ve dikkat çekici hikayeler eklenerek bunları daha kolay ve hızlı bir şekilde planlamanın önemli olduğuna vurgu yapıldı. Bu konuda uluslararası bir çatı markasının kurulmasının çok önemli olduğu ifade edildi.
 
Yakın zamanda kurulacak olan çatı marka içerisinde yüksek kaliteli pazarlanma olasılığı yüksek Türk markaları alınacak. Ardından yerli ve milli olan ürünlerin yurt dışı pazarlarında sergilenme, pazarlanma, bilinirliğini arttırma konusunda ciddi çalışmalar yapılacak. Yılın ikinci yarısına kalmadan çalışmanın ve markanın detayları hakkında düzenlemeler yapılacak.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol