kapat ikonu

Türk Telekom son çeyrekte 2,2 milyar net kâr elde etti

Türk Telekom, 2018 yılında 4,3 milyon net abone kazanımı ve son çeyrekte 2,2 milyar Türk lirası net kâr ile 2019 yılına güçlü bir giriş yaptı.

  • Şirketler
  • 31 Ocak 2019 12:24
  • Son Güncelleme: 31 Ocak 2019 12:32
Gazetecilere konuşan Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) Paul Doany, toplamda bu sene 4,3 milyon net abone kazandıklarını belirterek, şirketin kârlılığının da arttığını söyledi. EBITDA’nın da (Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kar-FAVÖK) senelik olarak yüzde 30'dan fazla arttığını dile getiren Doany, döviz kurlarının dengelenmesi ile birlikte bu artışın da net kâra güçlü bir şekilde dönüştüğünü vurgulayarak, geçtiğimiz sene son 10 yılın rekorlarına imza atan Türk Telekom’un, 2018 yılında 4,3 milyon net abone kazanımı ve son çeyrekte 2,2 milyar Türk lirası net kâr ile 2019'a güçlü bir giriş yaptığını ifade etti.
 
HANE HALKI BAŞINA İNTERNET PENETRASYONU YÜZDE 55’LERE ÇIKARILDI
 
Türk Telekom'un son çeyrek rakamları ve 2018 yılı performansına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Paul Doany, geçen sene şirketin stratejik hedeflerinden birinin internet penetrasyonunu artırmak olduğuna dikkati çekerek, bu konunun kendileri için anahtar öneme sahip olduğunu bildirdi. Doany, bu hedefi uygun fiyatlı bir giriş paketi ile birlikte gerçekleştirdiklerini savunarak, böylelikle data kullanımını artırmayı başardıklarını ve Türkiye'deki toplam hane halkı başına internet penetrasyonunun yüzde 55'lere çıkarabildiklerini açıkladı.
 
MOBİL PAZAR PAYININ ÜÇTE BİRİ HEDEFLENİYOR
 
Asıl hedeflerinin bu rakamı yüzde 70 seviyelerine çıkarmak olduğunu kaydeden Doany, kendileri için çok kritik olan bir diğer konunun ise mobil pazar payını arttırmak olduğunu aktararak, pazarın üçte biri seviyesine yani en az yüzde 30'una ulaşmayı hedeflediklerini, şu anda yüzde 26'nın üzerinde pazar payına ulaştıklarını ve bu hedefe de adım adım yaklaştıklarını ileri sürdü. Doany, toplamda bu sene 4,3 milyon net abone kazandıklarını ve şirketin kârlılığının da arttığını yineleyerek, EBITDA’nın da yıllık olarak yüzde 30'dan fazla arttığını ve döviz kurlarının dengelenmesi ile birlikte bu artışın da net kâra güçlü bir şekilde dönüştüğünü söyledi. Döviz kurlarında dalgalı bir dönemin geride kaldığını hatırlatan Doany, bu sene bu dalgalanmanın daha dengeli hâle geleceğini, önümüzdeki çeyrek itibarıyla da bu operasyonel performansla, yeniden kâr üretmeye geri döneceklerinin altını çizdi.
 
Sabit hat yatırımlarına ilişkin bilgiler de paylaşan Doany, bakırın fiberle değişmesinin önemine işaret ederek, şu anda 18,6 milyon haneye fiberi ulaştırdıklarını ilan etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol