kapat ikonu

Türk şirketler Katarlı yatırımcılarla bir arada

Körfez'in en büyük fuarlarından olan "Turkey Expo by Qatar", başta gayrimenkul olmak üzere birçok sektörlerde faaliyetlerini sürdüren çok sayıda Türk şirketinin katılımıyla başladı.

Capital Exhibition’in organize ettiği fuar, Katar'ın başkenti Doha'daki Doha Exhibition and Convention Center’da (DECC) kapılarını ziyaretçilere açtı. Fuarın açılışına, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati ile Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Sultan Bin Rashid Al-Khater katıldı.
 
KATAR İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ İHRACAT HACMİ 2 MİLYAR DOLARA ULAŞTI
 
Nebati, Katar ile Türkiye arasındaki ihracat hacminin 2 milyar dolara ulaştığını ifade ederek, Türkiye'nin bu ülkeye ihracatının bir milyar doları aştığını ve bunun önemli bir başarı olduğunu vurguladı. Son senelerdeki kriz tellallarına karşı ihracatın yükseltilmesinin en önemli cevaplardan biri olduğunu savunan Nebati, kriz tellallarının aksine Türkiye'de önemli yatırımların yapıldığını vurgulayarak, üretimler gerçekleştirildiğini ve komşular başta olmak üzere ülkelerle ekonomik ilişkilerin geliştirildiğini bildirdi.
 
2019’DE 2,5-3 MİLYAR DOLAR İHRACAT HEDEFİ
 
Nebati, Türkiye'nin her türlü zorluklara karşı göğüs gerebilecek güce sahip olduğunu aktararak, sahip olduğu imkânlarla daha çok yatırımcı çekebileceğini ve ihracat gerçekleştirebileceğini belirtti. Türkiye ile Katar arasındaki dış ticaret hacminin 2019 yılında 2,5-3 milyar dolara ulaşmasının beklendiğine işaret eden Nebati, dünden beri Katar'da bulunduğunu ve bazıları bakan düzeyinde olmak üzere çok sayıda yetkili ile görüşme yaptıklarını aktardı.
 
TÜRKİYE’YE YÖNELİK CİDDİ YATIRIM TALEPLERİ VAR
 
Görüşmelerini sürdüreceğini anlatan Nebati, açılıştan sonra da ciddi görüşme talebi olduğunu öne sürerek, bugün ve yarın da Türkiye'de yatırım yapmak isteyen çok sayıda özel sektör ve devlet temsilcileriyle görüşeceklerini duyurdu. Nebati, burada yalnızca bir fuar açılmadığını, Katarlı yatırımcıların Türkiye'ye ne kadar yüksek ilgisi olduğunu gördüklerini ileri sürerek, Katarlı yatırımcıların neredeyse her alana yatırım yapabildiğini, Türkiye'ye yönelik olarak da hemen her alanda ciddi yatırım taleplerinin bulunduğunu söyledi.
 
KATARLI ŞİRKETLER TÜRK İŞ ADAMLARIYLA BİR ARAYA GELECEK
 
Türk şirketlerini Körfez ülkeleriyle tanıştıran en büyük fuar olarak bilinen Turkey Expo by Qatar'da başta gayrimenkul olmak üzere 100'den fazla Türk şirketi hem kendilerini tanıtıyor hem de yaptıkları işleri kardeş ülke Katar’a anlatıyor. Türkiye ile Katar arasındaki ticari ilişkilerine yönelik önemli atılımların gerçekleştirilmesi amaçlanan fuar kapsamında bu sene Katar hükûmetinin de destekleriyle toplam 60 milyar dolar fon büyüklüğüne sahip Katarlı şirketlerin, Türk iş adamlarıyla bir araya geleceği vurgulandı.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol