kapat ikonu

Türk Petrolleri'ne dev yatırım

Yurt içinde Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesi’nde yurt dışında birçok Ortadoğu ülkesi ve Rusya’da arama ve üretme faaliyetlerine devam eden Türkiye Petrolleri’ne bu yıl 2 milyar 68 milyon dolar yatırım yapılacak.

Yurt dışında halen daha birçok ülkede arama ve üretim etkinliklerini sürdüren TP için bütçeden 2 milyar 68 milyon dolar ayrılması düşünüldü. Türkiye için petrol aramaları için ayrılan bütçe bu yıl için düşürülürken yurt dışı bütçesi artırıldı.
 
Türkiye Petrolleri hem yurt içinde hem de yurt dışında petrol ve doğalgaz arama ve üretme etkinliklerine bu yıl da devam edecek. Bu faaliyetler için bu yıl Türk Petrolleri’ne yurt dışında 1 milyar 796 milyon, yurt içinde ise 272 milyon dolar kullanılmak üzere toplam 2 milyar 68 milyon dolar kaynak ayrılması kararlaştırıldı.
 
Yurt dışında da aktif bir şekilde faaliyetlerini sürdüren TP, şu anda Azerbaycan, Irak, Libya, Afganistan ve Rusya’da arama ve üretme faaliyetlerini sürdürmektedir. TP, bunun dışında Orta Asya, Ortadoğu, Afrika ve Latin Amerika’da iş geliştirme etkinlikleri düzenlemektedir. TP, yurt içinde Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesi’nde arama ve üretme faaliyetlerini sürdürmektedir.
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 2016 Yılı Bütçe Sunumu'ndan toplanan bilgilere göre, Türkiye'nin petrol ve doğalgazda yurt içi arama ve üretim yatırımları 2002'den bu yana ortalama 6 kat artışla 90 milyon dolardan 627 milyon dolara çıktı.
 
Geçtiğimiz sene yurt içi yatırımları için 424 milyon dolar tutarında bir bütçe belirleyen TP'nin bu seneki yurt içi yatırım bütçesinin 272 milyon dolar düzeyinde kalmasına karar verildi.
 
TP'nin petrol ve doğalgaz arama ve üretme etkinlikleri için bu sene yapacağı toplam yatırım 2 milyar 68 milyon dolar seviyesini bulacak.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol