kapat ikonu

Türk narenciyesine Avrupalılar yoğun ilgi gösteriyor

Yaş meyve sebze ihracatında en fazla ihraç edilen alt grup olarak öne çıkan narenciye ürünlerinde kasımda en çok ihracat gerçekleştirilen 20 ülke arasında 8 Avrupa ülkesi de bulunuyor.

Ulusal Turunçgil Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kaçmaz, bu sene narenciye ihracat sezonunun 20 Ağustos'ta başladığını söyleyerek, kasım sonu itibarıyla yaş meyve sebze ihracatında alt grupları içerisinde en çok turunçgillerde artış olduğunu, geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 34'lük artışın yaşandığını açıkladı.
 
EN ÇOK İHRACAT MANDALİNADA YAŞANDI
 
Kaçmaz, söz konusu dönemde 1 milyon 650 bin ton turunçgil ihracatı karşılığında 734 milyon dolar döviz girdisi gerçekleştiğini anlatarak, miktar olarak bakıldığında kasım ayı sonuna kadar en çok ihracatın 369 bin tonla mandalinada yaşandığını bildirdi. Daha sonra 262 bin tonla limonun geldiğini belirten Kaçmaz, üçüncü sırada 102 bin tonla portakal, dördüncü sırada da 45 bin tonla greyfurtun takip ettiğini aktardı.
 
LİMON İHRACATINDA YÜZDE 39’LUK ARTIŞ
 
En çok ihracat yapılan ülkeler arasında ilk sırada yine Rusya Federasyonu’nun yer aldığını ifade eden Kaçmaz, kasım ayı içerisinde ihracatı en çok artan ürünün limon olduğuna işaret ederek, limonda kasım ayı içerisinde yüzde 39'luk bir artış yaşandığını açıkladı. Kaçmaz, geçen senenin aynı ayına nazaran 65 bin ton olan ihracatın kasım ayında 90 bin ton olarak gerçekleştiği anımsatarak, bunun da sektör adına umut verici, sevindirici bir gelişme olduğunu vurguladı.
 
İTALYA VE HOLANDA’YA İHRACATTA ARTIŞ OLDU
 
Bu sezon rekoltede fazlalık beklendiğini dile getiren Kaçmaz, bu fazlalığın da ihracat pazarlarının artırılarak sürdüğünü kaydetti. Kaçmaz, Avrupa ülkelerine olan ihracatın artmasının kendilerini sevindirdiğini söyleyerek, özellikle İtalya ve Hollanda'ya gerçekleşen ihracatta artışın olduğunu bildirdi.
 
TÜRKİYE TURUNÇGİLLERDE KÜRESEL BİR OYUNCU HÂLİNE GELDİ
 
Kaçmaz, artık Türkiye’nin narenciye alanında dünya standartlarında ürün ürettiğini ve dünyanın bütün ülkelerinde kabul gördüğünü ileri sürerek, Türkiye’nin artık turunçgillerde önemli, küresel bir oyuncu hâline geldiğine işaret etti.
 
DÜNYADA LİMON TÜKETİMİ ARTTI
 
Kaçmaz, dünyada limon tüketiminin arttığına dikkati çekerek, Türk çiftçilerin dünya standartlarında ürün ürettiklerini, bunların talep edilir hâle geldiğini belirtti. Amaçlarının bu miktarı daha da artırmak olduğunu anlatan Kaçmaz, gelecek yıllarda özellikle Uzak Doğu'ya ihracatın da artırmayı da hedeflediklerine değinerek, bu doğrultuda çalışmaların devam ettiğini açıkladı. Kaçmaz, uzak ülkelerin kapısının aralandığı zaman Türk narenciyesinin tüm dünyada daha çok satılır, tüketilir hâle geleceğini savundu.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol