kapat ikonu

Türk mutfak sektörü rotayı Meksika ve Şili'ye çevirdi

Türk endüstriyel mutfak sektörü temsilcileri, Meksika ve Şili'de görüşmelere katıldı.

  • Sektörel
  • 05 Ekim 2018 17:51
  • Son Güncelleme: 05 Ekim 2018 17:52
Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (UR-GE) Projesi kapsamında Türk endüstriyel mutfak sektörü temsilcilerinin, Meksika ve Şili'de görüşmeler yaptığı açıklandı.
 
MEKSİKA VE ŞİLİ’YE ZİYARET
 
İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) tarafından yapılan açıklamada, Ticaret Bakanlığı himayesinde, İDDMİB ve Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane Servis ve İkram Ekipmanları Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TUSİD) iş birliği tarafından yürütülen, "Endüstriyel Mutfak Sektörü Yurt Dışı Pazarlama Takımı" adlı UR-GE Projesi kapsamında Meksika ve Şili'ye ziyaret gerçekleştirildiği belirtildi.
 
AMAÇ İHRACATI ARTIRMAK
 
17 katılımcı firma ile 55 farklı şirket, 374 ikili görüşme yaptı. Söz konusu ziyaretin, Latin Amerika ülkelerine yapılan ihracatın artmasına yönelik olduğu ifade edildi. Öte yandan Türkiye’nin de bu pazardaki etkisinin yükseltileceği ön görülüyor.
 
Mayıs 2017’de 11 firmayla Güney Afrika, Ekim 2017’de 13 firma ile İngiltere ve Şubat 2018’de 17 firma ile Fas heyetleri düzenlendi. Yapılan ziyaretlerin ardından Güney Afrika'da yüzde 32,73, İngiltere'de yüzde 29,88 ve Fas'ta yüzde 12,89’luk ihracat artışı yaşadı.
 
GİDEN HEYETİN ARDINDAN İHRACAT ARTTI
 
Bu artışın analizinin yapıldığını ve olumlu yönde bir ivmenin yakalandığının anlaşılmasının ardından İDDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki, bu sebeple yurt dışı faaliyetlerinin artırmak ve Latin Amerika ülkelerinde de tecrübe edinmek üzere çeşitli sektörel ticaret heyetlerinin düzenlendiğini ifade etti.
 
Meksika-Şili heyeti, katılımcıların pazar hakkında genel izlenim ve pazarda hâkim olan diğer ürünlerin incelenmesi konusunda turlar düzenliyor. Turlar kapsamında Meksiko ve Santiago'daki 5 distribütör firma ziyaret edildi. Firma ziyaretlerinin ardından Meksika ve Şili'de ikili iş görüşmeleri yapıldı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol