kapat ikonu

Türk müteahhitleri 19,4 milyar dolarlık büyüklüğe imza attı

Ticaret Bakanı Pekcan, müteahhitlik sektörünün dünyada yaşanan siyasi ve ekonomik sorunlara rağmen 2018 yılında 261 projeye imza atarak, 19,4 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştığını söyledi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, müteahhitlik sektörünün senelerdir Türkiye'yi yurt dışında başarıyla temsil ettiğini ifade ederek, sektörün Türk bayrağını dünyanın birçok bölgesinde dalgalandırdığını ve ülkeye ciddi bir gelir kazandırdığını kaydetti. Müteahhitlik sektörünün, 2018 yılında 261 projeye imza atıp 19,4 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştığı bilgisini paylaşarak, müteahhitlerin yurt dışında Türkiye’yi gururla temsil ettiğini yineledi.
 
DÜNYADAKİ BİRÇOK SIKINTIYA RAĞMEN ÖNEMLİ BİR BAŞARI ELDE EDİLDİ
 
Pekcan, ulaşılan proje tutarının dünya ekonomik ve siyasi konjonktüründe meydana gelen birçok sıkıntıya rağmen elde edilmiş önemli bir başarı olduğuna dikkati çekerek, söz konusu başarının Türk müteahhitlerinin yurt dışında zor şartlarda da ciddi bir performans gösterebildiğinin kanıtı olarak niteledi.
 
SEKTÖRÜN ORTALAMA PROJE BEDELİ 75 MİLYON DOLAR
 
Sektörün ortalama proje bedelinin 75 milyon dolar olarak hesaplandığını dile getiren Pekcan, 2018'de en fazla üstlenilen projelerin 3 milyar dolar ile enerji santrali, 2,9 milyar dolar ile kara yolu/tünel/köprü, 2,2 milyar dolar ile askeri tesis, 1,9 milyar dolar ile demir yolu ve 1,6 milyar dolar ile havalimanı olarak görüldüğünü açıkladı. Pekcan, Türkiye’nin kümülatif olarak en fazla proje üstlendiği konut sektörünün 2018 senesinde ilk beşte yer almaması ve konutun yerine daha katma değerli sektörlerin ilk beş sırada bulunmasını, Türkiye’deki firmalarının yurt dışında daha nitelikli ve niş projeler üstlendiğinin bir göstergesi olduğunu savundu.
 
1972’DEN BERİ 378,9 MİLYAR DOLARLIK BÜYÜKLÜĞE ULAŞILDI
 
Bakan Pekcan, Türk müteahhitlik sektörünün 1972 yılından beri yurt dışında 378,9 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştığını aktararak, sektörün belirtilen dönemde 123 farklı ülkede 9 bin 600'e yakın proje gerçekleştirdiğini ve 2002 senesinden beri 329,1 milyar dolarlık proje üstlenildiğini bildirdi.
 
METEAHHİTLER GELENEKSEL PAZARLARIN DIŞINA ÇIKTI
 
Sektörün geçen sene en çok Rusya, Suudi Arabistan, Katar, Sudan, Polonya, Kazakistan, Türkmenistan ve Cezayir'de proje üstlendiğini anlatan Pekcan, sektörün bu ülke pazarlarında yeniden güçlü bir şekilde yer almasının önemine dikkati çekerek, Sudan ile Polonya gibi pazarlarında ciddi bir büyüklüğe ulaşılmasının da geleceğe yönelik beklentilerini artırdığını aktardı. Pekcan, geçen sene en fazla proje üstlenilen ilk 10 ülke arasında 2 Avrupa ülkesinin bulunduğunu dile getirerek, Türk müteahhitlerinin geleneksel pazarların dışına çıkıp, portföyüne yeni pazarlar eklediğini ifade etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol