kapat ikonu

Türk müteahhitler 9,5 milyar dolar iş hacmine ulaştı

Ticaret Bakanı Pekcan, Türk müteahhitlerinin Balkanlardaki ülkelerde 337 proje ile 9,5 milyar dolar iş hacmine ulaştığını duyurdu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, eski Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Günter Verheugen, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı ve Balkan Odalar Birliği (ABC) Dönem Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve çeşitli oda başkanları ve temsilcilerinin katıldığı ABC Genel Kurulu'nun açılış oturumunda önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Pekcan, toplantı sayesinde 10 Balkan ülkesinin odalar birliği başkanı ve temsilcisiyle burada bulunmaktan memnuniyet duyduğunu dile getirdi.
 
BALKAN ODALAR BİRLİĞİ ÜLKELER ARASINDAKİ İLİŞKİYİ GÜÇLENDİRMEDE ÖNEMLİ PAYA SAHİP
 
Bakan Pekcan, Balkanların Türkiye için coğrafi, siyasi ve ekonomik açıdan olduğu kadar, tarihî, kültürel ve insani bağlar bakımından da önem taşıdığını anlatarak, Balkan Odalar Birliği'nin, ülkeler arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin güçlendirilmesinde önemli paya sahip olduğunu savundu.
 
Türk müteahhitler 9,5 milyar dolar iş hacmine ulaştı-1
 
İŞ HACMİNİN DAHA ÜST SEVİYELERE ÇIKMASI BEKLENİYOR
 
Balkan Odalar Birliği'nde Avrupa Birliği üyesi olan ülkeler olduğu gibi, AB’ye aday ve potansiyel aday ülkelerin de bulunduğunu hatırlatan Pekcan, bu senenin kasım ayından itibaren Balkan Odalar Birliği’ne üye ülkelerle ticaret hacminin yüzde 9 artarak ilerlediğini bildirdi. Pekcan, iş hacminin, iş insanlarının kuracakları yeni bağlantılarla daha üst seviyelere çıkmasının beklendiğini aktardı.
 
TİCARET HACMİ KAZAN-KAZAN İLKESİYLE GELİŞTİRİLİYOR
 
Bakan Pekcan, söz konusu dönemde Türkiye’nin Balkan ülkeleri ile hem ihracatını hem de ithalatını artırdığını ifade ederek, yakalanan rakamları yeterli görmediklerini ve ticaret hacmini kazan-kazan ilkesiyle geliştirmek istediklerini belirtti.
 
YATIRIMLARIN ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALDIRILDI
 
Karşılıklı yatırımların artırılmasına önem verdiklerini dile getiren Ruhsar Pekcan, devlet olarak yatırımların önündeki engelleri kaldırarak pek çok kolaylık getirdiklerine işaret ederek, Balkan Odalar Birliği üyesi ülkeler ile Türk müteahhitlik ve teknik müşavirlik alanlarında iş birliği olanaklarına dikkati çekti.
 
TÜRKİYE MÜTEAHHİTLERİ ENR’DE İKİNCİ SIRADA
 
Pekcan, iş birliği için bir diğer altın fırsatın, müteahhitlik ve teknik müşavirlik alanlarında yapıldığının altını çizerek, Türkiye müteahhitlerinin, Çin’den sonra Engineering News Record (ENR) sıralamasında dünyada ikinci sırada yer aldığını hatırlattı.
 
9,5 MİLYAR DOLAR İŞ HACMİNE ULAŞILDI
 
Balkanlardaki ülkelerde de 337 proje ile 9,5 milyar dolar iş hacmine ulaşıldığını anlatan Bakan Pekcan, Balkan ülkelerinin kalkınmasına her açıdan destek vermeyi sürdürmekten mutluluk duyduğunu kaydederek, ticaretin daha da genişleyip, level atlaması gerektiğini açıkladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol