kapat ikonu

Türk mucit üretti, Alman ordusu kullanıyor

Türk girişimcilerin geliştirdiği düşük voltajla uzun süre ısı yayabilen kumaş vesilesiyle, Alman ordusundaki dalgıçlar, 6 dakika yerine 15 dakika boyunca suyun altında kalabiliyor.

Gazetecilere konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan İltema şirketinin kurucularından Ayhan Prepol, teknik tekstil üzerine çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, özel geliştirilen ve solüsyonlarla kapatılan ipliklerle dokuma yöntemiyle kumaş ürettiklerini anlattı. Söz konusu kumaşların değişebilen voltajlarla ısınabildiğini bildiren Prepol, ısınma ihtiyacı hissedilen her yerde kullanılmak için farklı ürünler hazırladıklarını belirterek, düşük voltajla ısınan kumaşların insan sağlığını tehdit etmediğini öne sürdü.
 
Ürünler her yüzeyde gönül rahatlığıyla kullanılabilir
 
Prepol, iç mekânda tercih edilecek ısıtmalı ürünler ve dış mekânda kullanılabilecek giyilebilir ürünlerin prototiplerini hazırladıklarını anımsatarak, iletken fiberlerin üzerini solüsyonla kapladıklarını ve bunları dokuma yönteminde kullandıklarını açıkladı. Bu şekilde iplikleri kırılmadan dokumada kullanabildiklerini dile getiren Prepol, ürünlerinin her yüzeyde gönül rahatlığıyla kullanılabildiğini ileri sürerek, mevcut elektrikli ısıtmalarda metalik rezistans kullanıldığını, bunların ömrünün uzun olmadığını ve daha ağır olduğunu söyledi.
 
Alman dalgıçlar bu ürünlerle 6 dakika yerine 15 dakika dalıyor
 
Düşük voltajla ısı yayabilen kumaşlarını ilk olarak Almanya'ya ihraç ettiklerini aktaran Prepol, hatta Almanya'da Alman ordusunun dalgıçlarının bu ürünleri test ettiğine işaret ederek, Kuzey Denizi'nin dibine dalan dalgıçların orada 6 dakika civarında kalabildiğini, bu ürünler sayesinde bu 6 dakikalık sürenin 15 dakikaya kadar çıktığını vurguladı. Prepol, savunma sanayisine ilişkin hazırlanan ürün prototiplerini de hazırlayıp gönderdiklerini kaydederek, ısıtmaya çözüm üreten ürünleri gönderdiklerini duyurdu. Almanya'da hizmet verdikleri şirketlerin Türkiye'den aldığı kumaşla yelek yapıp Alman ordusuna sattığını dile getiren Prepol, ince dalgıç kıyafetinin içine giyilebilir bir yelek hazırlayıp gönderdiklerine değinerek, bunların da şu anda kullanıldığının altını çizdi.
 
Kar tutmayan tente
 
Kazakistan'da bir firmanın açılır-kapanır tentelerinin üzerinde biriken kardan dolayı devamlı arıza yaptığından bahseden Prepol, orada da çözüm ürettiklerine dikkati çekerek, herhangi bir şekilde kar tutmayan tentenin test edildiği bilgisini paylaştı. Prepol, yolların, merdivenlerin buzlanmamasına yarayan sistemler de geliştirdiklerini hatırlatarak, metraj olarak bu kumaşın üretimlerini ilk kendilerinin yaptığını, kumaşı da yüzde 100 yerli ürettiklerini iddia etti.
 
Maliyet olarak daha uygun olduklarını savunan Prepol, gerek otomotiv gerek savunma sanayisinde outdoor ürünlerinde oldukça iyi performans sergilediklerini belirterek, en büyük özelliklerinin ise enerji tasarrufu sağlaması olduğunu bildirdi. Prepol, bu noktada büyük bir otomotiv şirketi ile yaptıkları projede, özellikle elektrikli araçlarda ısıtma konusunu yüzde 40 tasarruflu halledebildiklerini öne sürdü.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol