kapat ikonu

Türk mezesi 14 ülkeye ihraç ediliyor

İzmir'de faaliyetlerine devam eden bir firmanın, yaprak sarma, humus ve çiğ köfte gibi Türk mezelerini Türklerin yoğun yaşadığı 14 ülkeye ihraç ettiği öğrenildi.

İzmir'de faaliyet gösteren hazır gıda firmasının, yaprak sarma, çiğ köfte, humus, haydari gibi Türk mezelerini 14 ülkeye ihracata gönderdiği aktarıldı.
 
İç pazardan gelen taleplere cevap vermek için 1991 yılında 25 metrekarelik bir atölyede meze üretimine başlayan iki girişimci, talebin hızla yükselmesi ile birlikte tesisi büyütmeye karar aldı. İki kafadar, İzmir'in Torbalı ilçesinde 16 bin metrekare kapalı alanda meze fabrikası kurarak bu alanda çalışmalarına tüm hızıyla devam etti.
 
550 KİŞİYE İSTİHDAM
 
Yeni kurulan fabrikada yaklaşık 550 kişiye istihdam yaratılırken, tesiste ürün çeşidi de giderek arttı. İlk zamanlarda atom, haydari ve yaprak sarmayla başlayan meze üretiminin, yöresel tatların da yer aldığı 250 çeşide kadar çıktığı belirtildi.
 
YILLIK ORTALAMA 3 MİLYON DOLAR İHRACAT
 
Avrupa'da özellikle gurbette bu tarz ürünlerin hasretini çeken bölgelerde yaşayan Türklerin bulunduğu Avrupa ülkelerine ihracata başlayan firma, kısa süre içerisinde 14 ülkeye meze satarak yıllık ortalama 3 milyon dolar ihracata imza atıyor.
 
HAZIR VE PRATİK YİYECEKLERE ULAŞILMASI İÇİN ADIM ATILDI
 
Hem Ege Hazır Yiyecek firmasının ortaklarından olan hem de Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi görevini yürüten Murat Ödül, insanların evlerine gittiğinde hazır ve pratik yiyeceklere ulaşmaları düşüncesiyle adım attıklarını anlattı.
 
ABD, ALMANYA, FRANSA VE İSVEÇ'TE YAYGIN OLARAK TÜKETİLİYOR
 
Ödül, küçük bir atölyede başlayan serüvenin bugün büyük bir tesisle sürdüğünü dile getirerek, Türkiye'nin alışık olduğu ürünlerin, ulusal marketlerde satıldığını vurguladı. Bunun yanı sıra ihracat da yapıklarını kaydeden Ödül, yaklaşık 250 çeşit ürünlerinin bulunduğunu vurgulayarak, yaprak sarmanın lokomotif bir ürün olduğunu ifade etti. Ödül, ürünlerin, ABD, Almanya, Fransa ve İsveç gibi ülkelerde yaygın olarak tüketildiğini ileri sürdü.
 
HUMUSTA DÜNYA MARKASI OLMA HEDEFİ
 
Ödül, özellikle yılbaşı öncesi iş yoğunluğunun daha fazla arttığına değinerek, günde ortalama 300 ton meze ürettiklerini aktardı. Tarım ürünlerine yaptıkları katma değerin bazı mezelerde 2-3 kata kadar ulaştığına dikkati çeken Ödül, dünya genelindeki Türk uyruklulara hitaben yapmalarına rağmen humus gibi Orta Doğu'ya özgü tatların farklı uyruklara sahip insanlar tarafından da tercih edildiğini ifade ederek, gelecekte bu alanda markalaşmayı hedeflediklerini kaydetti.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol