kapat ikonu

Türk lirası ile ihracat yapana kredi verilecek

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, sadece KOBİ'lerin kullandığı Türk lirası kredilerinin, Türk lirasıyla ihracat yapan tüm ihracatçılara verilmesinin düşünüldüğünü duyurdu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Gaziantep'te Türk Eximbank şubesinin açılış töreninde önemli açıklamalarda bulundu. Pekcan, Türkiye'nin gelecek 10 yılda temel hedefinin ‘’yüksek gelirli ülkeler’’ ligine yükselmek olduğunu söyleyerek, Türkiye’yi bu hedefe yükseltecek en büyük aracın daha fazla ve daha yüksek katma değerli ihracat olduğunun altını çizdi. Pekcan, bakanlığının bu hedefe yönelik, kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarıyla tam koordinasyon içerisinde sorunları çözdüklerini ifade ederek, gelecek planları için çalıştıklarını aktardı.
 
GAZİANTEP’TEN YAPILAN İHRACATTA HER 100 DOLARIN 27’SİNİ TÜRK EXİMBANK FİNANSE EDİYOR
 
Gelecek dönemde teknolojiye, tasarıma ve markalaşmaya alanlarına odaklanıp, ihracat artışını yapısal şekilde uzun döneme yayacaklarını ifade eden Bakan Pekcan, Gaziantep'in Türkiye ve bölge ekonomisi adına taşıdığı önemli rolün ve oluşturduğu katma değerin bilincinde olduklarına işaret etti. Pekcan, Bakanlık olarak bu bilinçle tüm destek mekanizmalarıyla Gaziantepli ihracatçıların yanında olmayı sürdüreceklerini dile getirerek, Eximbank'ın Türkiye'de her 100 dolarlık ihracatın 26 dolarını, Gaziantep'te ise 27 dolarını finanse ettiğini, böylece kurumun toplam finansman desteğinin 44 milyar dolara yükseldiğini aktardı.
 
BANKANIN ÇALIŞTIĞI İHRACATÇILAR ARASINDA KOBİ’LERİN PAYI YÜZDE 70,4’E ULAŞTI
 
Pekcan, Eximbank'ın çalıştığı ihracatçılar arasında KOBİ'lerin payının yüzde 53'ler seviyesinden yüzde 70,4'e ulaştığı bilgisini paylaşarak, kurumun ihracatçılara daha fazla destek olabilmek için yeni ve etkili destek mekanizmalarını devreye soktuğunu ve bunların 2019’da daha da çeşitlendirileceğini kaydetti.
 
TÜRK EXİMBANK 2018’DE 7,4 MİLYAR TÜRK LİRASI KREDİ KULLANDIRDI
 
Türk Eximbank’ın geçen ay son hafta devreye sokulan "Mevsimsel Kredi Destek Programı" ile birlikte tarım sektörüne 200 milyon dolarlık ilave kaynak yaratıldığına dikkati çeken Pekcan, Türk lirası kredi desteğinin kapsama alındığını belirterek, Türk Eximbank’ın 2018 yılında 7,4 milyar Türk lirası kredi kullandırdığını söyledi.
 
EXİMBANK 8 YENİ ŞUBE AÇACAK
 
Bakan Pekcan, yalnızca KOBİ'lere kullandırdıkları Türk lirası kredilerinin, Türk lirası ile ihracata imza atan tüm ihracatçılara vermeyi hedeflediklerini bir kez daha ifade ederek, gelecek sene Eximbank'ın, daha fazla ihracatçıya bulundukları yerde ulaşmak için 8 yeni şube daha açacağını müjdeledi.
 
FİNANSMAN DESTEĞİ 48 MİLYAR DOLARA ÇIKACAK
 
Böylece ulaşılan ihracatçı sayısının en az 12 bin 500 olması gerektiğini düşündüklerini aktaran Pekcan, Eximbank'ın 2019 senesinde ihracatçılara sunduğu toplam finansman desteğini 48 milyar dolara çıkartacağını duyurdu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol