kapat ikonu

Türk lastikçilerinden 9 ayda 1 milyar dolarlık ihracat

Türk lastikçileri, geçen yıla göre yüzde 24 artış göstererek, 1 milyar dolarlık ihracata 9 ayda ulaştı.

  • Sektörel
  • 07 Kasım 2018 16:02
  • Son Güncelleme: 07 Kasım 2018 16:22
LASİD'in lastik bilincinin yayılması amacıyla başlattığı "Güvenli Trafik Projesi"nin basın toplantısında konuşan Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği (LASİD) Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Alemdar, Türkiye'deki lastik sektörünün 2018'de gayet olumlu olarak yoluna devam ettiğini vurgulayarak, Türk lastikçilerinin, geçen seneye göre yüzde 24 artışla, 1 milyar dolarlık ihracata 9 ayda ulaştığı bilgisini paylaştı.
 
TÜRKİYE LASTİKTE DÜNYANIN ÖNDE GELEN OYUNCULARINDAN
 
Alemdar, iki milyar adetlik hacmiyle dünya lastik pazarının son 5 yılda yüzde 17 büyüdüğüne dikkati çekerek, Türkiye’nin lastik sektöründe dünyanın önde gelen oyuncularından biri olduğunu, başta Avrupa olmak üzere dünyanın pek çok ülkesine uluslararası standartlarda ihracat yapıldığını söyledi. Alemdar, ihracat yapan Türkiye'nin kalite, teknoloji ve verimlilikte oldukça rekabetçi bir konumda olduğunu öne sürdü.
 
9 AYDA 1 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT
 
Türkiye İstatistik Kurumu’ndan edinilen bilgilere (TÜİK) göre; Türk lastikçileri, geçen seneye nazaran yüzde 24 artış sağlayan sektör, 1 milyar dolarlık ihracata sadece 9 ay gibi kısa sürede ulaştı. Türkiye pazarının, bu yıl da bir önceki senenin satış adetlerini yakalayacağı ön görülürken, Türkiye'de ulaşıma yönelik yatırım ve altyapı çalışmalarının devam ettiği, bu kapsamda sektörün potansiyelinin yüksek olduğu yorumu yapıldı.
 
LASİD, 7 bin 300 kişiye doğrudan istihdam sağlarken, 3 binin üzerinde iş ortağı şirketle araç sürücülerine hizmet vermeye devam ediyor.
 
Alemdar, LASİD üyelerinin oluşturduğu istihdamla ülke ekonomisine katkı sağladığını aktararak, önceliklerinin trafikte güvenlik olduğunu belirtti. LASİD olarak faaliyetlerine başladıkları ilk günden beri güvenli lastik, doğru lastiğin doğru şekilde ve doğru zamanda kullanılması konusunda çalışmalar yaptıklarını beyan eden Alemdar, çeşitli eğitimler ile birlikte sürücü ve bayilere yönelik bilinçlendirme kampanyalarının yürütüldüğünü dile getirdi.
 
‘’GÜVENLİ TRAFİK’’ BAŞLIĞI ALTINDA MAKALE YARIŞMASI DÜZENLENECEK
 
Alemdar, kış dönemine girildiğini hatırlatarak, araç kullanıcılarının trafik güvenliğinde çok önemli sorumluluklara sahip olduklarını kaydederek, ‘’Lastiğin güvenli trafikteki rolü’’ ile ilgili akademik makalelerin bir yayında toplanarak toplumsal farkındalığı artırmak istediklerini ifade etti. Alemdar, tertiplenecek ''Güvenli trafik'' adındaki makale yarışmasının alt başlıklarının sinyalizasyon, yol altyapısı, araç donanım ve lastik faktörü, iklim ve yol şartları, insan faktörü, otomasyon ve regülasyon olacağını bilgisini verdi ve makale yarışmasına yüksek lisans öğrencileri ve akademisyenlerden katılım beklediklerini aktardı.
 
LASTİK KAYNAKLI KAZA ORANLARI
 
Trafik kazalarında en büyük kaza faktörünün aşırı hız olduğunu söyleyen İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, doğrudan veya dolaylı olarak lastik kaynaklı kaza oranın yüzde 77 olduğunu ileri sürdü.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol