kapat ikonu

Türk Kirazı Çin'e Girmek Konusunda Israrcı

Kiraz üretimi konusunda lider olan Türkiye Çin ile aralardaki sorunu çözmek için harekete geçti. Türk kirazının Çin'e girmesi için çalışmalar devam ediyor.

Türkiye'nin kiraz üretiminde dünya lideri olduğu biliniyor. Aynı zamanda Çin'in ise kiraz tüketmekten dolayı ne kadar mutlu bir ülke olduğu devamlı olarak gündeme getiriliyor. Yapılan son değerlendirmelerde Çin'in 800 milyon dolarlık kiraz ithal ettiği ifade edilmişti. Bunun ardından Türk kirazının ihraç edilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılması bekleniyor. Çin'e Türk kirazının götürülmesi sırasında yaşanan ve konulan engellerin kaldırılması için uzun bir süredir Türkiye'nin büyük bir mücadele verdiği ifade edilmişti.
 
Türkiye'nin çok uzun yıllardır dünya çapında kiraz üretimi konusunda bir marka olduğu ve ihraç pazarları içerisinde bu konudaki payını artırmak için çalışmalar düzenlendiği biliniyor. Bu konuda Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği tarafından 2016 yılında yeni bir projeye imza atılmıştı. URGE ismi verilen bu proje ile birlikte kiraz ve üzüm ihracatçıları bir araya gelmişti. Bu görüşme Çin'in Şanghay ve Guanco illerinde 24 Mart ile 31 Mart tarihleri arasında gerçekleştirildi.
 
Çin Kirazı Zenginlik Göstergesi Kabul Ediyor
 
Yetkililer yaptıkları açıklamalarda ihracat sırasında konan engellerin kaldırılması ve iki ülke arasındaki bazı anlaşmazlıkların yok edilmesi için çalışmaları sürdürmekte kararlı olduklarını ifade ettiler. Türk kirazının Çin'e girmesi için çalışmalar ve mücadeleler devam ediyor. Yapılan gözlemlerde Çin'de kiraz tüketiminin bir anlamda zenginlik göstergesi olduğu konuşuluyor. Evlere gelen misafirlere kiraz ikram edilmesi prestij bakımından son derece avantajlı. Çin'in sağladığı 800 milyon dolarlık ithalat payından Türkiye önemli bir pay almak istediğini belirtiyor.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol