kapat ikonu

Türk kenevirini tescillendirip tüm Türkiye'ye yaygınlaştıracağız

MÜSİAD Genel Başkanı Kaan, Türkiye'de yerli tohum üretimi pilot uygulamasının Samsun’un Vezirköprü ilçesinde başlayacağını duyurarak, bunu Türk keneviri olarak tescillendirip tüm Türkiye'de yaygınlaştıracaklarını anlattı.

Bir dizi ziyaretler için Van’da düzenlenen bir oteldeki konferansta konuşan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, 2018 yılının dünya ekonomi politiği tarihinde bazı değişimlerin yaşandığını hatırlatarak, ABD Başkanı Donald Trump'ın göreve başlamasından sonra dünyadaki ekonomik düzenin değiştiğini ifade etti. Şu anda dünyada yeni ekonomik düzene hazır hiçbir ülkenin bulunmadığını savunan Kaan, bu bakımdan bu tür toplantıları önemsediklerini vurgulayarak, Türkiye'nin daha önce hiç duymadığı "Ticaret Savaşları" kavramını öğrendiğini, bunun etkeninin de dünyadaki değişim olduğunu dile getirdi.
 
2019 ORTAKLIK YILI İLAN EDİLDİ
 
Kaan, mayıs ayında 29'uncu senesine girecek MÜSİAD'ın gücünü üretimden ve herkesi kucaklayan geleneğinden aldığını belirterek, MÜSİAD olarak kendileriyle masaya oturmaktan çekinmeyen herkesle el sıkıştıklarını, beraber iş yaptıklarını bildirdi. Türkiye'de 86 noktada, dünya genelinde de 91 ülkede 221 irtibat noktasıyla faaliyet gösteren, 11 bini aşkın üyesi bulunan bir sivil toplum kuruluşu olduklarını anımsatan Kaan, 2019'u "ortaklık yılı" ilan ettiklerinin altını çizerek, özellikle sanayi üretimi için önemli gördükleri yüksek verimliliği sayesinde, 'Türk keneviri'nin ekonomiye büyük katkı sağlayacağını öne sürdü.
 
TÜRK KENEVİRİ TESCİLLENİP TÜRKİYE’YE YAYGINLAŞTIRILACAK
 
Kaan, Türkiye'de yerli tohum üretimi pilot uygulamasının Samsun’un Vezirköprü ilçesinde başlayacağını ilan ederek, bunu 'Türk Keneviri' olarak tescillendirip tüm Türkiye'de yaygınlaştıracaklarını anlattı. İran ve Türkiye için bir dönüşümden söz edildiğine işaret eden Kaan, bununla teknolojik imkânları bir araya getirip yerelin küresel arenada kendisine yer bulduğu bir ortaklık alanına dönüşülmesinin artık elzem olduğunu anlatarak, gelecekte artık devletlerin değil şehirlerin yarışacağını iddia etti. Kaan, şehirlerin rekabet ettirilecek ölçüde bu zihinsel değişime açılmasının şart olduğunu ifade ederek, bu nedenle MÜSİAD olarak bu alanda üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını bildirdi.
 
Kaan’ın ardından söz alan AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas da Van'ın komşu ülke İran için önemli bir konumda olduğunu hatırlatarak, İran ile ekonomi ve ticaretin geliştirilmesinin çok önemli olduğunu anlattı. Dünyanın tamamının İran'a karşı ayaklandığında Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tek başına savunduğunu dile getiren Arvas, Türkiye’nin ekonomik yaptırımlar konusunda İran'ın yanında yer aldığını anımsatarak, İran pazarının çok büyük olduğunu, Türkiye’nin kardeş ülke İran’a destek olacağını söyledi.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol