kapat ikonu

Türk kadın girişimcisini marka yapmak için çalışacağız

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk kadın girişimcisini marka yapmak için hep birlikçe çalışacaklarını anlattı.

  • Gündem
  • 28 Ocak 2019 10:14
  • Son Güncelleme: 28 Ocak 2019 10:54
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, KADEM ve TÜBİTAK Marmara Teknokent'in (MARTEK) ortaklığıyla hayata geçirilen İnovasyonda Kadın Projesi 4. Girişimcilik Kampı kapanış ve sertifika töreninde önemli açıklamalarda bulundu
 
DÜNYA ORTALAMASINA YETİŞİLDİĞİ ZAMAN TÜRKİYE’Yİ KİMSE TUTAMAYACAK
 
Pekcan, dünyada ve Türkiye'de ekonomik kalkınmanın ve kadınların güçlendirilmesinin yolunun girişimcilikten geçtiğini belirterek, kadınların 15 sene öncesine kıyasla ekonominin daha çok içinde yer aldığını dile getirdi. Kadınların 2006 yılında iş gücüne katılma oranının yüzde 24,9 olduğunu anımsatan Pekcan, 2018 yılı ekim ayında ise bu rakamın yüzde 34,8 olarak hesaplandığını ifade ederek, bunun dünya ortalamasının çok altında olduğunu söyledi. Pekcan, bundan dolayı hiç üzüntü duymadığını ileri sürerek, aksine çok motive olduğunu ve Türkiye’nin henüz daha kullanılmamış, harika bir potansiyeli bulunduğunu, dünya ortalamasına yetişildiği zaman Türkiye’yi kimsenin tutamayacağını iddia etti.
 
ERKEKLERİN İŞ GÜCÜNE KATILMA ORANI DÜNYA İLE AYNI SEVİYEDE
 
Bakan Pekcan, Türkiye'de erkeklerin iş gücüne katılım oranının yüzde 73'lerle dünya ile aynı seviyede olduğunu anımsatarak, önümüzdeki 10 sene içerisinde kadının iş gücüne katılmasının gelişmiş Kuzey Avrupa ülkelerinde olduğu gibi yüzde 60'lar seviyesine çıkmasını hedeflediklerini aktardı.
 
HÂLÂ ALINACAK ÇOK YOL VAR
 
Pekcan, kadınların iş gücüne yalnızca hizmet sektöründe değil, daha katma değerli mesleklerde de katılmasına önem verdiklerini vurgulayarak, son 15 sene içerisinde kadın yönetici sayısında ciddi bir artışın gözüktüğüne dikkati çekti. Türkiye'deki toplam yönetici sayısının 6 milyon 101 bin olduğu bilgisini paylaşan Pekcan, bunun yüzde 15,6'sının kadın olduğunu belirterek, hâlâ alınacak çok yol olduğundan bahsetti. Kadınların karar sürecinde yer aldığı ve yönetici olduğu oranın artması ile birlikte Türkiye’nin verimliliği ve gelir düzeyinin de artacağını ileri süren Pekcan, 2003 yılında bu oranın yalnızca yüzde 6,2 seviyesinde bulunduğunu vurgulayarak, Türk halkının hak ettiği gibi yüksek gelir düzeyine ancak böyle ulaşabileceğine inandığını anlattı.
 
TÜRK KADIN GİRİŞİMCİSİNİ MARKA YAPMAK İÇİN ÇALIŞILACAK
 
Bakan Pekcan, kadın girişimcilerin ihracat konusunda eğitilmesi adına çeşitli eğitim programları üzerinde çalıştıklarını ifade ederek, Türk kadın girişimcisini marka yapmak için hep birlikte çalışacaklarını yineledi. Dünyada Türkiye’nin önde gelen ekonomiler arasında yer alması adına beraber daha fazla çalışılması gerektiğini kaydeden Pekcan, Türkiye'de hukuk, tıp, akademi ve finans dünyasında kadınların çoğunlukta yer aldığını hatırlatarak, bu ortalamanın Avrupa ortalamasını geçmiş durumda olduğunu bildirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol