kapat ikonu

Türk Eximbank TL kredi desteğinin kapsamını genişletilecek

Ticaret Bakanı Pekcan, 2019 yılında Türk Eximbank’tan yoğunlukla talep edilen TL kredi desteğinin kapsamını genişletmeyi planladıklarını duyurdu.

Gazetecilere konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2019 yılında Türk Eximbank’tan yoğunlukla talep edilen TL kredi desteğinin kapsamını genişletmeyi planladıklarını dile getirerek, yalnızca KOBİ’lere kullandırılan söz konusu kredilerin, TL ile ihracat yapan tüm ihracatçılara yaratılmasına ve böylelikle yerel para ile ticaretin de teşvik edilmesine yönelik çalışmalar yürütüldüğünü bildirdi.
 
2018’DE İHRACATÇILARA 27 MİLYAR DOLAR NAKDİ KREDİ
 
Türk Eximbank tarafından Genel Müdürlük binasında yapılan ve bankanın 2018 yılı faaliyet sonuçları ve 2019 yılı hedeflerinin yanında yeni ürünlerinin paylaşıldığı basın toplantısına konuşan Bakan Pekcan, Türk Eximbank’ın 2018’de ihracatçılara 27 milyar dolar nakdi kredi ve 17 milyar dolar da ihracat kredi sigortası sağladığını hatırlatarak, bankanın toplam desteğinin 2018 yılında 2017 yılına kıyasla yüzde 12,5 yükselerek 44,2 milyar dolara ulaştığını belirtti.
 
İHRACATÇI RAKAMI 11 BİN 72 OLDU
 
Pekcan, 2017 yılında yüzde 25 olan Türkiye’nin ihracatını destekleme oranının ise 2018 yılında yüzde 26’ya dayandığına dikkati çekerek, bunun dışında 11 bin olarak hedeflenen ihracatçı sayısının 11 bin 72 rakamına ulaşıldığını ifade etti.
 
KOBİ AĞIRLIĞINA ÖNEM VERİLİYOR
 
Pekcan, söz konusu ihracatçı firmaların arasında KOBİ ağırlığına önem verdiklerini kaydederek, "KOBİ’leri ihracatçı yapmak üzere bir strateji ortaya koyduklarını ve 2017 yılının henüz başında yüzde 53 olan KOBİ ağırlığının 2018 sonundan itibaren yüzde 70,7’ye yükseldiğini açıkladı. Pekcan, 2018’de Türkiye’deki ihracat kredilerinin yüzde 53’ünün Eximbank tarafından kullandırıldığı bilgisini de paylaştı.
 
BANKA YURT DIŞI FON TEMİNİNDE 7. SIRADA
 
Türk Eximbank’ın Türkiye'nin en büyük alacak sigortası şirketi olduğunu savunan Bakan Pekcan, bankanın kaynak yapısını çeşitlendirmek için sendikasyon ve bilateral krediler, tahvil ihraçları ve uluslar-üstü kuruluşlardan temin ettiği kaynaklar ile birlikte yurt dışı fon temininde 7. sıraya kadar geldiğini hatırlatarak, Genel Müdürü ve ekibini canı gönülden kutladığını ifade etti.
 
2019 YILINDA DA BAŞARILI ÇALIŞMALAR DEVAM EDECEK
 
Pekcan, bu konuda çok başarılı çalışmalar sergilediklerine işaret ederek, 2018 yılında en zor dönemlerde dâhi tereddüt ettiklerini, ancak durmadan devam edildiğini ve çok başarılı sonuçlar aldıklarını söyledi. Pekcan, 2019 yılında da bu başarılı çalışmaların devam edeceğinin altını çizerek, Eximbank’ın kredi büyüklüğü açısından da Türkiye'nin 8. büyük bankası hâline geldiğini duyurdu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol